Zad.1
Cena produktu w hurtowni wynosi 2,5zł. Przy każdym zakupie powyżej 150 sztuk hurtownia daje rabat w wysokości 3%. Oblicz, ile zapłacimy za zakup 200 sztuk produktu.

Zad.2
W 2005 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało 59, 9 mln osób. Diagram przedstawia strukturę etniczną jej mieszkańców. Oblicz, ile osób mieszkających w Wielkiej Brytanii nie było Anglikami. Podaj wynik z dokładnością do stu tysięcy.

Anglicy- 77%
Irlandczycy- 3%
Walijczycy- 5%
Szkoci- 9%
Hindusi- 2%
Inni- 3%
Pakistańczycy- 1%

3

Odpowiedzi

2010-02-28T20:49:51+01:00
1. 200×2,5=500 zł
0,97×500=485 zł
Za zakup 200 sztuk produktu zapłacimy 485 zł

2. 3+5+9+2+3+1=23%
0,23×59 900 000=13 777 000≈13,7 mln
2010-02-28T20:51:53+01:00
Zad1
150 x 2,5= 375 zł
3% z 375 = 11,25
rabat dla 150 szt dzielimy na 3 = 3,75
rabat dla 200 szt produktu wynosi 3,75+11,25= 15 zł

zad2.
1%+3%+2%+9%+3%= 18 % nie byli Anglikami

18% z 59,9 mln=1078200 ludzi nie było anglikami
2010-02-28T20:54:29+01:00
Zadanie.1.
Cena - 2,5zł
150+szt. - 3% rabatu

200*2,50= 500zł - cena bez rabatu

450 - 100%
x - 3%
-------------------
500 * 3 1500
x=----------- = ------- =15,0zł - rabat
100 100

500 - 15,0 =485,0 cena z rabatem

Odp. Za zakup 200 szt w hurtowni zapłacimy 485,0 zł




Zadanie.2.

59,9 - 100%
x - 77%
------------------
59,9 * 77
x = -------------- = 46,123 mln (to są Anglicy)
100


59,9 - 46,123 =13,777mln ( to są obcokrajowcy)

Odp. W Wielkiej Brytanii w 2005 roku mieszkało 13,777 mln obcokrajowców