Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-02T12:07:12+01:00
Sad ostateczny merlinga składa sie z trzech czesci. czesc srodko jest głowna a jej nastepstawami sa: lewa i prawa strobna tryptyku.
lewa strona tchnie spokojem i ufnoscia.
widzimy ludzi sprawiedliwych oczekujacych na wejscie do Kólestwa Niebieskiego.
u stop schodów wita ich swiety Piotr, a u wrót prowadzacych do bga otrzymuja od aniołów szaty. Uderza nas harmonia, łagodno.ść, wrecz atmosfera błogiego oczekiwania.
czesc srodkowa juz bardziej wyrazista w barwach, zaczyna budzic nepokój. miedzy niebem a ziemia posłancy aniołow ogłaszaja trabami Dzień Sadu Ostatecznego. powyzej na teczy zasiada Jezus Chrystus wraz z Apostołami; Maryja I janem Chrzcicielem.
U doł widzimy rozległa łake z linia horysontu, na ktorej centralnie Michał anioł w czarnych szatach 'waży' dusze powstajacych z grobu. Waga jest tu wyznacznia dobrych i zlych uczynków. dusze po lewej stronie pełne pokory i przpelnine modlitwa postawą, po prawej zas maluje sie rozpacz i przerazenie. wreszcie prawa czesc tryptyku to jakby otwarte wrota piekieł, gdzie diabły spychają dusze grzesznikow , ku otchłani ognia piekielnego. widzimy tu niszczaca siłe ognia, postacie z włoczniami , ktore nie znają litosci , sa ezwzgledne i okrutne. dla nich nie ma juz ratunku i miłosierdzia. te dusze zostały osądzone za swoje czyny i sa bezpowrotnie starcone. patrzac na te czesc odczuwamy dramatyczne napiecie, wrecz czujemy rozpacz potepionych.
Tryptyk " Sad Ostateczny" jest bardzo sugestywna wizja-nagrody i kary za nasz ziemski zywot. wywołuje w nas uczusie refleksji i lek przed wiecznym potepieniem.
ta praca dostała 5+ u bardzi wymagajacej nauczycielki;)
24 3 24
Komentarz został usunięty
Nie czepiaj sie ważne że tan ktoś w ogóle naposał, a ewentualne błędy możesz poprawić sam