Umiałabys zrobic mi to zadanie. Na dzis proszę Cię.
Za 325 zł kupiono 25 metrów materiału w dwóch gatunkach .
1 metr materiału I gatunku kosztował 14,50 zł , zaś 1 metr materiału drugiego gatunku - 12 zł . Ile kupio metrów materiału każdego gatunku?

wykonaj podane niżej czynnosci ;

`Oznacz przez x ilośc materiału pierwszego gatunku
`Zapisz , uzywając x , ile kupiono materiału drugiego gatunku .
`Zapisz wyrażenie opisujące koszty zakupu materiału pierwszego gatunku .
`Zapisz wyrażenie opisujące koszty zakupu materiału drugiego gatunku
`Ułóż równanie , w którym porównasz koszty zakupu jednego i drugiego materiaału oraz kwotę , jaką zapłacono za te zakupy .
`Oblicz , ile kupiono materiału pierwszego gatunku , a ile materiału drugiego gatunku . Sprawdz otrzymane wyniki z warunkami zadania .
`Rozwiąż to samo zadanie , oznaczając przez x ilośc materiału drugiego gatunku .


błagam

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-01T20:01:06+01:00
Ilość materiału I gatunku - x
ilość materiału II gatunku - 25-x
koszty I - 14,5x
koszty II - 12(25-x)=300-12x
równanie:
14,5x+300-12x=325
2,5x=25 |:2,5
x=10
I - 145
II - 180

ilość materiału I gatunku - 25-x
ilość materiału II gatunku - x
koszty I - 14,5(25-x)=362,5-14,5x
koszty II - 12x
równanie:
362,5-14,5x+12x=325
362,5-2,5x=325
2,5x=362,5-325
2,5x=37,5 |:2,5
x=15
I - 145
II - 180
2010-03-01T20:08:22+01:00
X-materiał I gatunku
y-materiał II gatunku

14,5x+12y=325
x+y=25 (łączysz klamrą wszystkie bo to jest układ równań)

14,5x+12y=325
x+y=25/×(-12)

14,5x+12y=325
-12x-12y=-300

14,5x+12y-12x-12y=325-300 (skreślasz +12y i -12y )

2,5x=25/÷2,5
x=10

14,5×10+12y=325
325-145=12y

180=12y÷12
y=15
x=10