×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-10-19T16:49:16+00:00
Jednym z najważniejszych wątków "Ogniem i Mieczem " jest oblężenie Zbaraża. Biorą w nim udział i okrywają się chwałą wszyscy bohaterowie, a zwłaszcza Podbipęta iSkrzetuski .
Podbipięta to człowiek olbrzymiego wzrostu i niezwykłej siły. Jednocześnie to dobroduszny, naiwny i prostolinijny żołnierz. Będąc ostatnim z rodu, chce wypełnić śubowanie, że mieczem przodków zetnie trzy głowy wrogów jednocześnie i uczyni zadość tradycji swego rodu.

W podzięce za wypełnienie ślubowania, Longinus podejmuje się ciężkiego zadania. Postanawia przekraść się przez Kozaków i dotrzeć do króla. Na wieść o tym, jego druhowie : Skrzetuski, Wołodyjowski i Zagłoba, sprzeciwili się, by szedł sam. Powiedzieli że pójdą z nim. Ich plany rozwiał jednak książe Jeremi Wiśniowiecki. Oświadczył, że wyruszy ten, który się pierwszy zgłosił.

Póżnym wieczorem Longinus Podbipięta wyruszył z zadaną mu misją, przekazania wiadomości królowi o ich położeniu. Droga była niebazpieczna, bo trzeba było przechodzić wzdłuż całego kozackiego Taboru. Na początku wszystkie pszeszkody Podbipięta pokonywał bez żadnych trudności.
Nagle z nienacka Longinus zobaczył mnóstwo czarnych postaci. Byli to tatarzy , którzy rzucili się na niego. Wtedy odważny litwin ciął mieczem, a trupy czarwieniły mu się pod nogami. Nie upłynęło pół godziny i cała łąka zamrowiła się Tatarami i KOzakami. Walka była trudna i zacięta, a dzielny rycerz nie miał szns. Gdy Longinuspoczuł, że zbliża się godzina śmierci, rozpoczął Litanię do Najświętszej Panny. Krew ze zranionych skroni zalewała mu oczy, tak że widział jakby przez mgłę.

W takich to okolicznościach zginął rycerską śmiercią Loinginuz Podbięta.

wydaje mi się że to o ten czyn ci chodziło. :)
wiec masz tu najprawdopodobniej to co chciałas ;>
5 3 5
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci