Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-04T16:39:19+01:00
1.Chiny zajmują powierzchnię 9 597000km², stanowi to 6,44% powierzchni lądów na Ziemi. W Chinach liczących 1316 mln ludzi żyje co 5 mieszkaniec naszej planety. Największe państwo sąsiaduje z 14 państwami. Najdłuższą granicę, ponad 4600km, mają Chiny z Mongolią.Od wschodu morską granicę stanowią morza Żółte, Wsch. Chińskie i Płd. Chińskie.
Stolicą kraju jest Pekin, leżący na 40 stopniu szerokości geograficznej północnej (N).W dniu, w którym następuje przesilenie letnie, w południe,Słońce jest wyżej nad horyzontem w Pekinie o 12stopni,niż w Warszawie leżącej na 52stopni N.
Około 3/4 powierzchni kraju zajmują tereny położone powyżej 1000 m n.p.m. Zachodnią część Chin zajmują wysokie góry Himalaje oraz najwyżej położona na świecie wyżyna Tybetańska.
Na północ od gór Cinling rozciąga się dwa razy większa od powierzchni Polski wyżyna, zbudowana ze skał lessowych, w których tworzą się głębokie i liczne wąwozy. Od Pekinu na północy do Szanghaju na południu rozciąga się płaska Nizina Chińska, utworzona przez akumulacyjną działalność dwóch wielkich rzek Żółtej i Jangcy. Południowo-wschodnią część Chin zajmują niskie góry Południowo-Chińskie zbudowane ze skał węglanowych, w których rozwinęły się różnorodne formy krasowe. Chiny uznają za swoją prowincję samodzielne państwo leżące na wyspie Tajwan.

2.
a) Gęsto zaludniona jest wschodnia część Chin ( Nizina Chińska)
a zachodnia część jest prawie bezludna (wyżyna Tybetańska)

b) Zamieszkuje więcej niż 1 mln mieszkańców 2 45 miastach.