Cena za kg suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10zł, tak że przy nowej cenie płacimy za 13kg tyle , ile przedtem za 15 kg. ile kosztował ten towar przed podwyzką.?


jest dla mnie wazne nie rozumiem tego a musze zrobic na ocenee błagam pomózcieeeee .:(

1

Odpowiedzi

2010-03-03T14:04:47+01:00
X- cena towaru
x+10 - cena towaru po podwyżce

(x+10)*13kg - cena towaru po podwyżce razy ilość kilogramów zakupionych grzybów
x*15kg --cena grzybów przed podwyżką razy ilość kilogramów zakupionych

(x+10)*13 =x*15
13x+130=15x
13x-15x=-130
-2x=-130 /(-2)
x =65 zł -jest to cena towaru przed podwyżką
sprawdzamy:
65zł*15kg= 975zł tyle płaciliśmy za 15kg grzybów przed podwyżką

odp. Cena towaru przed podwyżka to 65zł
(65zł+10zł)*13kg = 75zł*13kg =975zł tyle płaciliśmy za 13kg grzybów po podwyżce