Wszystko o Płazińcach i Nicieniach.
DAJE NAJ I GWIAZDKI.

TYLKO DO JUTRA 17:00 INACZEJ SPAM.
WIKI I INNE ŹRÓDŁA NETA MI SĄ NIE STRASZNE JAKO SPAM ITD.
MAX DO 2 STRON O OBYDWÓCH.
WIEM CZEGO CHCE JEZELI NIE PODEJDZIESZ POD MOJE GUSTA TO SORY . NARA

1

Odpowiedzi

2010-03-05T16:18:42+01:00
PŁAZIŃCE
Płazińce to w większości pasożyty wewnętrzne zwierząt. Do płazińców należą także organizmy niepasożytnicze, zasiedlające głównie środowiska wodne.
Cechą charakterystyczną płazińców, nazywanych też robakami płaskimi, jest wydłużone, grzbieoo-brzusznie spłaszczone ciało.
U płazińców niepasożytniczych ciało okrywa nabłonek zaopatrzony zwykle w liczne rzęski, które współuczestniczą w poruszaniu się. U form pasożytniczych ciało pokryte jest nieorzęsionym nabłonkiem z warstwą oskórka. Oskórek to białkowa wydzielina wytwarzana przez komórki nabłonka. Doskonale chroni przed urazami, ale przede wszystkim chroni płazińce przed enzymami trawiennymi żywicieli.
Obecnie znamy ok. 13 tysięcy gatunków płazińców. Należą do nich np. wirki, przywry i tasiemce
Tasiemce są pasożytami zwierząt, w tym także człowieka. W polsce najczęściej notuje się zakażenia tasiemcami: uzbrojonym, nieuzbrojonym i bąblowcowym
Wirki zasiedlają głównie środowiska wodne, nieliczne żyją na lądzie. Poruszają się dzięki rzęską. Wirki są przeważnie drapieżnikami.
Przywry to płazińce wyłącznie pasożytnicze. Ich żywicielami są na ogół kręgowce.
NICIENIE
Wśród niciemi znajdują się przede wszystkim pasożyty wewnętrzne. Środowiskiem ich życia mogą być niemal wszystkie gatunki roślin i zwierząt.
Znacznie mniej znane, choć szeroko rozprzestrzenionr są nicienie niepasożytnicze. Zasiedlają niemal wszystkie środowiska Ziemii.
Nicienie mają wydłużone, nieczłonowane i obłe lub nitkowate ciało, zwęrzające się na obu końcach. Pokrywa je gruby naskórek.
Do nicieni zalicza się ooło 20 tysięcy gatunków. Głownie są to pasożyty wewnętrzne. Należą do nich np. mątwik burakowy (atakuje rośliny), Glista ludzka, owsik ludzki i włosień kręty (atakują człowieka).
17 4 17