Mam zadanko do rozwiazania i nie wiem jak je zrobic prosze o pomac bo to na jutro.

Za 6kg jablek i 7kg pomaranczy Bolek zaplacil 30 zł.Lolek zaplacil tyle samo za 8kg jablek i 6kg pomaranczy.
a)Oile pomarancze sa drozsze od jablek?
b)Ile razy jablka sa tansze od pomaranczy?

3

Odpowiedzi

2010-03-02T21:44:06+01:00
Dane:
cena jabłek za kg - x
cena pomarańczy za kg - y

równanie:
6x + 7y = 30
8x + 6y = 30

z równania wynika, że
x = 2/3 ≈ 0,66
y = 3

a).
3 - 2/3 = 2 1/3 ≈ 2,33
odp. pomarańcze są droższe od jabłek o 2,33 zł.

b).
3 : 2/3 = 9/2 ≈ 4,55
odp. jabłka są tańsze od pomarańczy o 9/2 raza, w przyblizeniu 4,55 raza.
2010-03-02T21:47:43+01:00
X-cena jabłek
y-cena pomarańczy
6x+7y=30
6x=30-7y/:6
x=5-7/6y
8*(5-7/6y)+6y=30
40-9⅓y+6y=30
40-30=9⅓y-6y
10=3⅓y
10/3y=10
y=3zł
x=5-7/6*3=5-3,5=1,5zł
a)3-1,5=1,5 zł
b)3:1,5=2
1 5 1
2010-03-02T21:58:49+01:00
Dane:
cena kg jabłek=x
cena kg pomarańczy=y
6x +7y=30 /*(-8)
8x+6y=30 /*6
_____________________________-
-48x-56y=-240
48x+36y=180
_______________________________
-20y=-60 /:(-20)
y=3
6x+18=30 /-18
_____________________________---
y=3
6x=12 /:6
_________________________-
y=3 -cena pomarańczy
x=2-cena jabłek

b)3zł-2 zł=1 zł -----są droższe
c)2zł/3 zł=2/3