×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-03-20T13:39:41+00:00
"Krzyżacy" -książka znana chyba każdemu. Napisana została przez Henryka Sienkiewicza, czyli wybitnego polskiego pisarza. Czy powinna zniknąć ze szkolnych lektur?
Zdania są podzielone. Wielu uważa, że ta dwutomowa powieść jest bardzo ważna dla literatury polskiej. Opowiada przecież o historii walki z Zakonem Krzyżackim, a oni odcisnęli swe piętno na dziejach RP. Mówi również m.in. o Zawiszy Czarnym, Opactwie w Tyńcu i o kulturze, zachowaniu ludzi - i o samych ludziach - średniowiecznej Europy.
W "Krzyżakach" jest wiele wątków - historyczne, miłosne czy sensacyjne, co niewątpliwie jest plusem tego dzieła - każdy może znaleźć coś dla siebie.
Z drugiej strony - książka ta ma wielu przeciwników. Chwilami bywa nieciekawa, zbyt bardzo się ciągnie. Niektóre wydarzenia nie są zgodne z prawdą, a co za tym idzie - ktoś może je zapamiętać i na przykład na egzaminie wpisać nieprawdę.
Należy pamiętać, że lektury są książkami, które mają pokazać młodym ludziom różne gatunki literackie. Inaczej niektórzy czytaliby tylko książki fantasy, inni romanse, jeszcze inni - kryminały. Ale lektury obowiązkowe uzmysławiają istnienie różnych dzieł, po które warto sięgnąć, ponieważ są to naprawdę ważne książki, mądre, pokazujące jakieś wartości.
Czy więc "Krzyżacy" powinni zniknąć ze spisu lektur?
To pytanie, postawione już wcześniej, jest łatwe tylko na pozór. Nie można odpowiedzieć "tak" lub "nie" - trzeba brać pod uwagę różne aspekty. Wiele pokoleń czytało ten utwór, dlaczego nie mogłoby być tak dalej? Gdyby nawet usunąć je z kanonu lektur - czym je zastąpią? Na pewno pojawiłyby się komentarze typu "dlaczego to, a nie to" - i zawsze znalazłby się ktoś, komu wyraźnie nie pasowała książka wstawiona zamiast "Krzyżaków".
Podsumowując - uważam, że "Krzyżacy" powinni pozostać lekturą obowiązkową, ze względu na hołd dla autora i historii. Jest to naprawdę ważna książka, która pokazuje życie ludzi w średniowieczu - a nie wiele książek to pokazuje.
22 3 22
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci