1. Granica morska stanowi 14.8 % długości granic polski. Oblicz długość granic lądowych jeżeli długość granic Polski wynosi 3538?
2.W świeżym chlebie jest 36% wody. Ile wody jest w 80 dag chlebie. Czy to jest więcej, czy mniej niz szklanka wody?
3.Banany w sprzedarzy detalicznej kosztowały 3.90 za 1 kg sprzedawca do ceny hurtowej doliczał 50% ceny.Jaka była cena hurtowa 1kg bananów? Jaki zysk miał sprzedawca ze sprzedaży 300kg bananów, jeżeli 70 kg musiał sprzedać tylko z 25% zyskiem.
4. Za dwa zeszyty zapłacono 14.00 zł. Ile kosztował każdy zeszyt, jeżeli pierwszy jest o 40% tańszy od drugiego?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-04T16:29:22+01:00
Zad.1.
14%*3538= 495,32
3538-495,32=3042,68

Odp.: Długość granic lądowych w :Polsce to 3042,68km.

Zad.2.
36%*80 =28,8
28,8dag = 288g
Szklanka = 200g
200g < 288g

Odp.: Więcej niż szklanka wody.

Zad.3.
Cena detal. – 3,9zł
Cena hurt.- 50%*3,9zł=1,95zł
300kg – 70kg = 230kg
230kg*3,9zł = 897zł
25% * 3,9zł = 0,975zł
0,975zł * 70 = 68,25zł
68,25zł + 897zł = 965,25zł

Odp.: Cena hurtowa wynosiła 1,95zł, zysk to 965,25zł

Zad.4.
40% = 0,4

I x+ 0,4 6,8zł+0,4zł=7,2zł
II x 6,8zł

x+x+0,4 = 14
2x = 13,6
x = 13,6 / 2
x = 6,8

Odp.: Pierwszy kosztował 7,2zł, a drugi 6,8zł.