Koniczyna łąkowa
Opis ogólny: roślina zielna, wysiewana jako roslina pastewna.
Korzeń: palowy, głęboki.
Łodyga: wzniesiona
Liście: 3 listkowe, jajowate lub eliptyczne
Kwiaty: różnopurpurowe, kwiatostan w kształcie główki. Okres kwitnienia od czerwca do września.
Owoc: strąk.
Zappytenia: przez owady, głównie trzmiele.
Rozsiewania: przez ptaki i owady
Miejsce występowania: łąki, miejsca trawiaste.


To samo zrobić z Mniszkiem Lekarskim


PROSZĘ WAS BARDZO. NIE MAM POJĘCIA CO MAM ZROBIĆ ŻEBYŚCIE ROZWIĄZALI.

2

Odpowiedzi

2010-03-04T14:49:24+01:00
Mniszek lekarski


gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych (Asteraceae). Gatunek eurazjatycki, okołobiegunowy, występuje na obszarach o klimacie suboceanicznym. Gatunek kosmopolityczny, w Polsce jest rośliną bardzo pospolitą


Korzeń
Korzeń gruby, spichrzowy i długi, prosty, tworzący rozgałęzienia tylko w kamienistej glebie.
Łodyga
Pusty w środku (dęty) głąbik, początkowo wełniście owłosiony, później gładki, zielony lub jasno brązowy. Osiąga wysokość 10–20 cm, poliploidy do 50 cm.
Liście
Liście zebrane w rozetę, głęboko pierzasto wcięte, podłużne, lśniące, nagie. Przez środek liścia biegnie główna żyła mleczna z mlecznym sokiem.
Kwiaty
Obupłciowe, języczkowe tworzące po jednym koszyczku na każdym głąbiku. Okrywa koszyczka złożona z kilku szeregów jajowatych lub lancetowatych listków. Ich charakterystyczną cechą jest odginanie się w dół zewnętrznych listków okrywy w czasie kwitnienia. Płatki korony zrośnięte, jasnożółte lub złocistożółte. Osiągając dojrzałość kwiatostan zmienia się w kulisty dmuchawiec
Owoce
Szarego koloru, żeberkowane i pokryte brodawkami niełupki z długim dzióbkiem (2–3 razy dłuższym od owocu). Owoce zebrane są w owocostanie (dmuchawcu) tworzącym puszystą kulę, każde posiada niewielki, parasolowaty aparat lotny powstały z puchu kielichowego, zwiększający powierzchnię lotną. Mogą być przenoszone na bardzo dalekie odległości.
Roślina kwitnie od kwietnia do lipca, ZAPYLANA
jest przez owady.
Wystepowanie
Występuje na całym niżu i w niższych położeniach górskich
4 3 4
2010-03-04T16:56:20+01:00
Łodyga:
Pusta w środku , początkowo wełniście owłosiona, później gładka, zielona lub jasno brązowy. Wysokość od 10-20cm

Liście:
Liście zebrane w rozetę, głęboko pierzasto wcięte, podłużne, lśniące, nagie, przez środek liścia biegnie główna żyła mleczna z mlecznym sokiem.

Kwiaty:
Obupłciowe, języczkowe tworzące po jednym koszyczku na każdym głąbiku. Okrywa koszyczka złożona z kilku szeregów jajowatych lub lancetowatych listków. Ich charakterystyczną cechą jest odginanie się w dół zewnętrznych listków okrywy w czasie kwitnienia. Płatki korony zrośnięte, jasnożółte lub złocistożółte. Osiągając dojrzałość kwiatostan zmienia się w kulisty dmuchawiec.
Owoce
Szarego koloru, żeberkowane i pokryte brodawkami niełupki z długim dzióbkiem . Owoce zebrane są w owocostanie (dmuchawcu) tworzącym puszystą kulę, każde posiada niewielki, parasolowaty aparat lotny powstały z puchu kielichowego, zwiększający powierzchnię lotną. Mogą być przenoszone na bardzo dalekie odległości.
Korzeń
Korzeń gruby,długi, spichrzowy, prosty, tworzący rozgałęzienia tylko w kamienistej glebie.

Powinno być dobrze!
2 5 2