Zosia i stefan kupowali rodzicom bilety do kina . Zosia za 2 bilety normalne i 3 ulgowe zapłaciła 65 zł. Stefan kupił 2 bilety normalne oraz 2 ulgowe i zpłacił 54 zł. Ile kosztował bilet normalny i ulgowe??

PROSZE potrzebuje na jutro!!!!!!

3

Odpowiedzi

2009-10-20T17:20:16+02:00
X-cena normalnego biletu
y-cena ulgowego
2x+3y=65
2x+2y=54/ x(-1)
2x+3y=65
-2x+(-2y)=-54
y=11
2x+3 x 11=65
2x=65-33
2x=32
x=16
2009-10-20T17:19:34+02:00
65 zl-54 zł= 11 zł - cena jednego biletu ulgowego
3*11=33
65-33=32
32/2=16 zl - cena biletu normalnego
2009-10-20T17:20:18+02:00
65 - 54 = 11
czyli 1 ulgowy kosztuje 11 zł
11zł + 11zł= 22zł
tyle kosztują dwa
54zł - 22zł = 32zł
Tyle kosztują dwa normalne
Teraz trzeba podzielić 32 przez 2, ponieważ bilety normalne nie mogą kosztować inaczej, tylko tyle samo
32zł : 2 = 16zł

Odp: Bilet ulgowy kosztował 11zł, a normalny 16zł.