Odpowiedzi

2013-07-08T22:01:02+02:00


Godność to niezwykle istotna sprawa w życiu każdego człowieka, bo decyduje ona o naszym dobrym samopoczuciu, uśmiechu i poczuciu własnej wartości. A przecież każdy z nas chciałby czuć się dobrze w społeczeństwie.
Niestety, ale w XXI w. nie jest łatwo żyć godnie, bo wbrew pozorom dużą rolę w tej sprawie odgrywają pieniądze. Każdy człowiek, który pracuje oczekuje, że z tego tytułu będzie miał odpowiednie środki finansowe, aby utrzymać swoją rodzinę. Często jednak się zdarza, iż rodzice bardzo ciężko pracują, biorą nadgodziny w pracy, a mimo to zalegają z opłatami za prąd czy czynsz mieszkaniowy. Rodzice nie mogą spełnić oczekiwań swoich dzieci, często nie stać ich nawet na zakup właściwej zywności i sytuacja zmusza ich do korzystania z pomocy społecznej. Osoby w podeszym wieku znaczną część swojej renty czy emerytury przeznaczają na drogie lekarstwa. W takim momencie, godność ludzi jest często nadwerężona, bo nikt nie chce prosić o wsparcie opiekę społeczną.
Godne życie to takie życie, w którym szanuję siebie i innych ludzi, mam poczucie własnej wartości i honor. Nie kradnę i nie zabijam, chociaż może nie zawsze mam odpowiednie środki do życia. Myślę, że własnie to przede wszystkim decyduje o godności człowieka.

 

 

 

3 3 3