Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T19:20:22+01:00
Estrogeny - grupa hormonów płciowych, do których zalicza się estradiol, estron i estriol. Estrogeny są nazywane hormonami żeńskimi i najważniejszą rolę odgrywają w organizmie kobiet, ale są też niezbędne dla mężczyzn - ich niedobór w jądrach może powodować bezpłodność.
Progesteron (luteina) – steroidowy żeński hormon płciowy wytwarzany przez ciałko żółte i łożysko (w czasie ciąży). Najważniejszy hormon wydzielany przez gonady (jajniki i jądra).

Wydzielanie progesteronu wzrasta po owulacji, co

* przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja
* hamuje skurcze macicy
* wstrzymuje dojrzewanie pęcherzyków Graafa.

W warunkach fizjologicznych progesteron jest wytwarzany w zluteinizowanych komórkach ziarnistych ciałka żółtego jajnika, w zespólni kosmków łożyska od około 14–18 tygodnia ciąży, w warstwie pasmowatej i siatkowatej kory nadnerczy oraz w ośrodkowym układzie nerwowym. Ciałko żółte jajnika wytwarza progesteron w drugiej fazie cyklu płciowego w ilościach wzrastających od około 5 do 55 mg na dobę w 20–22 dniu cyklu i zmniejszających się do 27 dnia cyklu. Wydzielanie progesteronu przez ciałko żółte odbywa się pulsacyjnie.
1 4 1
2010-03-03T19:22:37+01:00
Estrogeny i progesterony są to hormony produkowane w jajnikach. Odpowiadają za powstawanie żeńskich cech płciowych. Skutki nadczynności wywołują zaburzenia płodności i niekobiecą sylwetkę.
3 2 3