Uzupełnij.
Chiny zajmują powierzchnię ...... , stanowi to....% powierzchni lądów ziemi. w chinach liczących......ludzi żyje co.... mieszkaniec naszej planety.Największe państwo azji sąsiaduje z 2 państwami. Najdłuższą granicę, ponad 4600 km mają chiny z ...... .
Od wschodu morską granicę stanowią morza........................,
....................... i ........................... .
Stolicą kraju jest Pekin leżący na .... stopni szerokości geograficznej.................................. .
W dniu w którym następuje przesilenie letnie , w południe Słońce jest wyżej nad horyzontem o....... stopni niż w Warszwie leżącej na 52 stopnie N.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-03T20:31:07+01:00
Hiny zajmują powierzchnię 9 596 960 km2 (ok. 9,6 mln km2), stanowi to 6,4 % powierzchni lądów na Ziemi. W Chinach liczących 1,33 mld ludzi żyje co 5 (!) mieszkaniec naszej planety. Największe państwo Azji sąsiaduje z 14 państwami. Najdłuższą granicę, ponad 4600 km, mają Chiny z Mongolią. Od wschodu morską granicę stanowią morza: Żólte, Wschodniochińskie i Południowochińskie. Stolicą kraju jest Pekin, leżący na 40 (stopniu) szerokości geograficznej północnej (N). W dniu, w którym następuje przesilenie letnie, w południe, Słońce jest wyżej nad horyzontem w Pekinie o 12 (stopni) niż w Warszawie, leżącej na 52 (stopniu) N. Około 3/4 powierzchni kraju zajmują tereny położone powyżej 500 (?) m n.p.m. Zachodnią część Chin zajmują wysokie góry oraz najwyżej położona na świecie Wyżyna Pamir (tzw. "dach świata"). na północ od gór Cinling rozciąga się dwa razy większa od Polski wyżyna, zbudowana ze skał lessowych, w których tworzą się głębokie i liczne wąwozy. Od Pekinu na pólnocy do Szanghaju na południu rozciąga się płaska Nizina Chińska, utworzona przez akumulacyjną działalność dwóch wielkich rzek: Huang Ho i Jangcy. Połodniowo-wschodnią część Chin zajmują niskie Góry Południowochińskie, zbudowane ze skał węglanowych, w których rozwinęły się różnorodne formy erozji (?, rzeźby, skalne, ostańców, mże być wszystko z tego). Chiny uznają za swoją prowincję samodzielne państwo leżące na wyspie Tajwan.
21 4 21