ZASTOSOWANIE UKŁADÓW RÓWNAŃ W ROZWIĄZANIU ZADAŃ TEKSTOWYCH.

1.W dwóch bańkach znajduje się mleko.W pierwszej bańce jest dwa razy więcej mleka niż w drugiej.Kiedy z każdej bańki odlejemy po 20 litrów,to w pierwszej pozostanie 3 razy więcej niż w drugiej.Ile mleka było w tych bańkach na początku?


2.Za dwa pączki i trzy ciastka z kremem Agnieszka zapłaciła 6zł i 90gr.Gdyby kupiła trzy pączki i dwa ciastka zapłaciłaby o 30gr mniej.Ile pączków mogłaby kupić Agnieszka za 18zł?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-05T11:10:45+01:00
Zad.1
x - ilość mleka w drugiej bańce
y- ilość mleka w pierwszej bańce

2x=y
3(x-20)=y-20

-y=-2x
3x-60=y-20

y=2x
3x-60=2x-20
3x-2x=-20+60
x=40

y=2*40
y=80

Odp: W pierwszej bańce jest 80 litrów mleka, a w drugiej 40 litrów mleka.


Zad.2
x - cena pączka
y - cena ciastka z kremem

2x+3y=6,90|:2
3x+2y=6,90-0,30

x=3,45-1,5y
3(3,45-1,5y)+2y=6,60
10,35-4,5y+2y=6,60
-2,5y=-3,75
y=1,50

x=3,45-1,5*1,5
x=3,45-2,25
x=1,20

cena 1 pączka 1,20zł
18zł : 1,20zł = 15 szt.
odp: Agnieszka za 18 zł mogłaby kupić 15 pączków.