Odpowiedzi

2010-03-04T15:03:02+01:00
Moim zdaniem wśród ostatnio przeczytanych lektur moją szczególną uwagę przyciągnęło dzieło, stworzone przez brytyjskiego pisarza Williama Shakespear’a. Jednak największą sensację wzbudziła, napisana przez niego tragedia elżbietańska, nazwana tak, ze względu na ówczesne panowanie królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety I oraz nawiązanie do kultury antycznej. Sztuka została obdarzona dość prymitywnym tytułem „Romeo i Julia”. Ponadczasowy dramat był najprawdopodobniej debiutem utalentowanego twórcy, powstałym w końcówce szesnastego wieku, w 1595 roku. Tragedia składa się z pięciu aktów, a każdy z nich zawiera od czterech do sześciu scen. Historykom nie udało się ustalić dokładnej daty pierwszego spektaklu, wystawionego na podstawie tego utworu.
Słynna sztuka Shakespear’a należy gatunkowo do tragedii. Twórca, opierając się na dobytku starożytnych greckich dramaturgów, znacznie odbiegł od konwencjonalnej formy sztuki. Świadczy o tym chociażby to, iż Brytyjczyk nie zastosował zasady jedności czasu, miejsca i akcji. „Romeo i Julia” to historia dwojga nieszczęśliwych kochanków. Każde z nich pochodzi z innego rodu, między którymi od wieków panuje wrogość. Akcja dramatu zawiązuje się, kiedy Romeo, ukrywając swoją tożsamość pod maską, przybywa na bal do domu Kapulettich i od pierwszego wejrzenia zakochuje się w urodziwej Julii, która odwzajemnia jego uczucie. Od tej chwili przed parą piętrzą się trudności, akcja dynamicznie się rozwija, obfitując w liczne wydarzenia. Niezwykle zaskakującym jest fakt, iż autor utworu, już na samym początku informuje nas w zamieszczonym sonecie, o czym będzie sztuka i jakie będzie jej zakończenie. Taka postać przekazu, mówi nam o tym, że dla Shakespear’a nie liczyła się jedynie fabuła, lecz przesłanie, sens dramatu. Akcja „Romea i Julii” toczy się głównie w Weronie, ale nie ogranicza się do jednej części miasta. Balkon, na którym odbywają się rozmowy zakochanych, urocze uliczki i place Werony rozbudzają wyobraźnię czytelnika, wprowadzając go w romantyczny klimat Włoch.
7 5 7
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-04T17:39:09+01:00
Moje wrażenia po przeczytaniu utworu W.Szekspira sa dość wymieszane ponieważ staram sie zrozumieć dlaczego upartość ludzka musiała doprowadzić do takiej tragedii. Dwoje kochający sie ludzi nie mogło spełnić swojego wspólnego marzenia jakim była chęć bycia z sobą . miłość tak wielka tak żarliwa była ciągle gaszona , tłumiona przez rodzinę jednego czy drugiego z kochanków , była gaszona z powodu głupich waśni , starych i bezsensownych waśni . odczuwam smutek z tego powodu bo tak pienne uczucie zostało zniszczone i pogrzebane . przykre jest tez to ze Julia i Romeo musieli uciec sie do tak drastycznych metod z żalu i rozpaczy by być razem w niebie . Moim zdaniem miłość nie powinna byc negowana przez nikogo jeśli już istnieje 6takie uczucie to niewolno go niszczyć ani sie wtrącać do niego . Romeo i Julia jest bardzo smutna historia i łapiąca za serce daje wiele do myślenia , ciesze sie ze czasy sa inne i ludzie decydują sami za swoje uczucia a nie robią za nich tego rodzice ponieważ było by to bardzo smutne i przykre .
11 4 11