Odpowiedzi

2010-03-04T17:59:48+01:00
Grzybice skóry stanowią bardzo rozległy dział chorób skórnych , a wywoływane bywają przez grzyby chorobotwórcze.Zmiany grzybicze są bardzo rozpowszechnione i leczenie ich , a w szczególności zapobieganie im stanowi jeden z bardzo ważnych tematów zaineresowania medycyny społecznej.
Istnieje bardzo wiele odmian schorzeń grzybiczych, przy czym różnorodnośc ich jest związana zarówno z odmianami grzybów powodójących zakażenia skóry, jak też z umiejscowieniem zmian chorobowych w różnych okolicach skóry.

ODMIANY GRZYBIC SKÓRY


GRZYBICA NASKÓRKOWA - jest najbardziej rozpowszechnianą odmiana grzybicy.Grzybica ta daje bardzo różnorodne objawy umiejscowienia się w różnych okloilcach ciała.Najczęściej zmiany dotyczą przestrzeni międzypalcowych stóp , szczególnie pomiędzy palcami trzecim czwartym i piątym .Zakażenie grzybicą naskórkową powstaje bardzo często w łaźniach publicznych w zakładach pracy itd.
GRZYBICA OWŁOSIONEJ SKÓRY GŁOwy
GRZYBICA STRZYGĄCA POWIERZCHOWNA
GRZYBICA STRZYGĄCA GŁĘBOKA
GRZYBICA WŁOSZCZYNOWA


Leczenie grzybic wprowadzono szczególny antybiotyk podawany doustnie i mający działanie grzybobójcze.Jest to GRYZEOFULWINA.
Przy zastosowanie tego antybiotyku nie jest konieczne usuwanie włosów.Leczenie GRYZEOFULWINA przeprowadza się wyłacznie w szpitalu .
LECZENIE GRZYBICY STRZYGĄCEJ GŁĘBOKIEJ POLEGA NA USUNIĘCIU stanu zapalnego i ropienia przez stosowanie okładów i sulfonamidów .Grzybice dotyczące skóry niewłaściwej leczy sie przez bezpośrednie zastosowanie nalewki jodowej i maści siarkowych.
LECZENIE GRZYBIC PAZNOKCI obecnie stosuje się podawanie doustne GRYZEFULWINY po uprzednim usunięciu paznokci.Po usunieciu płytek stosuje sie smarowanie łożysk paznokciowych nalewka jodową i maściani siarkowymi.Choroba daje niekiedy nawroty.
ŁUPIEŻ PSTRY jest stosunkowo najłagodniejszą odmianą grzybicy.Jest to grzybica powierzchniowa i nie sprawiająca choremu żadnych dolegliwości.Zmiany są najczesciej umiejscowione na klatce piersiowej są to żółtawo brązawawe plamy.Leczenie tej grzybicy jest proste polega ono na dokładnym smarowaniu skóry preparatami siarkowymi np. ROZTWOREM TIOSIARCZANU SODOWEGO I BEZPOŚREDNIO PO TYM ROZCIEŃCZONYM OCTEM STOŁOWYM.

ŁUPIEŻ RUMIENIOWY jest drugą odmianą grzybicy , równie łagodną jak łupież pstry Zajmuje jednostronnie fałdy pachwinowe , szczególnie u męzczyzn i inne fałdy skóry u osób otyłych.Rozpoznanie grzybicy tego rodzaju powinno być stosowane przez lekarza , gdyż może ona być podobna do jeszcze jednej odmiany grzybicy skóry , a mianowicie tzw. grzybicy naskórkowej
LECZENIE I ZAPOBIEGANIE w łópieżu jest takie samo jak w łu[eżu pstrym.
3 3 3