Zapisz odpowiednie równania i zgadnij ich rozwiązania:
a)Spodnie kosztują y złotych, a koszula jest o 125 złotych tańsza i kosztuje 77 zł.
b)Za 2,5 kg gruszek po x złotych za kilogram pani Zofia zapłaciła 12.50zł.
c)Zeszyt w linię kosztuje x złotych. Zeszyt w kratkę jest o 40 groszy droższy. Za dwa zeszyty w kratkę zapłacono 3.20zł.
d)Antek i Wojtek kupili w prezence dla mamy kwiaty za 7 zł i broszkę za x złotych. Kosztami podzielili się po połowie. Każdy z nich zapłacił 12 zł.

2

Odpowiedzi

2010-03-04T15:59:17+01:00
A) 77+125=y
202=y
y=202 zł
b)12,5÷2,5=x
5=x
x= 5 zł
c)x+x+0,4zł=3,20
2x+0,4zł= 3,20
2x= 2,80 /÷2
x= 1,40zł
d)7+x= 12×2
7+x=24 zł
x= 17
2010-03-04T16:07:49+01:00
A) y-125zł=77zł
y=77+125zł
y=202zł


spodnie kosztują 202zł


b)2,5 * 12,5zł=y
y=31,25zł

za 2,5kg pani Zofia zapłaciła 31,25zł


c)

2(x+0,4)=3,2
2x+0,8=3,2
2x=3,2-0,8
2x=2,4 /2
x=1,2 cena zeszytu w kratkę

1,2-0,4=0,8 cena zeszytu w linię


lub II sposób

3,2 :2=1,6

x+40=1,6
x=1,6-0,4
x=1,2 cena zeszytu w kratkę

1,2-0,4=0,8 cena zeszytu w linię

d)

7zł + x= 12zł * 2
x= 24zł - 7zł
x= 17zł

broszka kosztowała 17zł