Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-04T16:21:16+01:00
A.
a) mutacja głosu
b) rośnie jabłko Adama
c) poszerzają się barki
d) owłosienie
B.
Ponieważ nasze gruczoły produkują wiecej łoju i potu .
3 3 3
2010-03-04T16:21:25+01:00
Chłopcom w czasie dorastania rośnie zarost oraz owłosienie w okolicach intymnych,na nogach,pod pachami i na rękach . Ich głos staje się bardziej męski i przechodzą tzw . mutacje głosu . Stają się wyżsi i silniejsi .

Higiena jest ważna ponieważ podczas dorastania bardziej się pocimy,a dziewczyny mają tzw miesiączkę,a przy niej potrzeba już prawdziwej higieny osobistej . W tym okresie dojrzewania powinniśmy szczególnie dbać o higiene .
4 2 4
2010-03-04T16:23:47+01:00
Zmiany te zachodzą jednocześnie w budowie zewnętrznej i wewnętrznej. W przypadku zmian wewnętrznych organizmu, wywołane jest to tzw. gra hormonów, które uaktywnia przysadka mózgowa i układ rozrodczy człowieka. Pod wpływem hormonów płciowych gruczoły rozrodcze zaczynają produkować komórki rozrodcze (plemniki i komórki jajowe), człowiek staje sie zdolny do podjęcia aktywności seksualnej (dojrzałość seksualna) oraz do rozmnażania (dojrzałość rozrodcza). Osiągniecie tej zdolności jest jednak wyznacznikiem tylko dojrzałości seksualnej i płciowej.
Samo dojrzewanie biologiczne polega na zmianach w budowie zewnętrznej człowieka. Gwałtownemu wzrostowi ciała towarzyszy także powiększenie sie narządów wewnętrznych: serca, płuc, nerek. Zostaje zakończone, gdy wszystkie narządy i układy są w pełni rozwinięte - dojrzałość cielesna.
U chłopców z burzą hormonalną wiążą sie polucje (zmazy nocne). Jest to proces naturalny, oznaka zmian zachodzących w organizmie, samoistne oczyszczanie sie narządów płciowych. Nastręcza jednak wśród chłopców wiele obaw i lęków.
W Polsce pierwsze wytryski nasienia (polucje) pojawiają sie średnio około 14 roku życia. Jednocześnie nagły skok pokwitaniowy (szybki wzrost ciała), kłopoty z cera, kompleksy związane z budowa członka przysparzają chłopcom problemów i kompleksów. W tym czasie, podobnie jak u dziewcząt, hormony działają nie tylko na narządy płciowe ale i na cały ustrój, modelując jego sylwetkę, siłę mięśni, rodzaj owłosienia i inne tzw. trzeciorzędne cechy płciowe. U niektórych chłopców pod wpływem zaburzeń hormonalnych mogą powiększyć sie piersi. Proces ten zwany ginekomastia z reguły ustępuje po osiągnięciu dojrzałości. Hormony działają także na psychikę, zwiększając u chłopców wrażliwość na bodźce erotyczne.
Z dojrzewaniem biologicznym chłopców ściśle wiąże sie zmiana głosu - mutacja. Na skutek powiększania sie krtani i rozrostu strun głosowych głos zmienia barwę na głębszą. Towarzyszą temu momenty załamywania sie głosu. Jest to objaw naturalny i po ukształtowaniu krtani w zupełności zanika.
3 3 3