Rodzina kowalskich jedzie z ciechanowa do poznania samochodem, którego średnie zużycie paliwa wynosi 6,5 litra na 100km. litr benzyny kosztuje 4,80. Odległość z ciechanowa do poznania wynosi 300km. oblicz, ile zapłaca za benzyne panstwo kowalscy.zapisz wszystkie obliczenia..!!

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-04T17:38:43+01:00
6,5 l - 100 km
x l - 300 km

Z proporcji:
100*x = 6,5 * 300
100x = 1950 /:100
x=19,5 l - tyle litrów benzyny im potrzeba

19,5 l * 4,80 zł/l = 93,60 zł

Odp: Rodzina KOwalskich zapłaci za benzynę 93,60 zł.
1 5 1
2010-03-04T17:39:15+01:00
2010-03-04T17:41:25+01:00
Zużycie paliwa

6,5 litra na 100km, czyli na 300 km zużycie wynosi:
300:100=3
6,5×3=19,5litra

koszt:1litr kosztuje 4,80zł
19,5 litra kosztuje 19,5 ×4,80=93,60zł
podróż będzie ich kosztowała 93,60zł.
3 5 3