Odpowiedzi

2010-03-04T18:05:22+01:00
Na Arktyce występują trudne do życia warunki atmosmeryczne.
Arktyka leży na tarczach krystalicznych: kanadyjskiej, bałtyckiej, angarskiej i ałdańskiej. Podlegała orogenezie kaledońsko-hercyńskiej (np.góry Grenlandii, ) oraz alpejskiej np. gór Syberii . Pokrywa lodowa Arktyki zaczęła się tworzyć w późnym trzeciorzędzie. W czwartorzędzie lód pokrywał już znaczną powierzchnię Arktyki. W tym okresie wielokrotnie dochodziło też do formowania (i cofania) lądolodu.Klimat zróżnicowany. Najwyższe arktyczne temperatury średnie spotyka się w Arktyce morskiej, a więc na Aleutach, Islandii i północy Europy.
Naukowcy na stacjach Antarktydy mają nie łatwą pracę. Warunki atmosferyczne są bardzo surowe gdyż panuje tu wiecznie zima.
29 3 29
2010-03-04T19:48:19+01:00
Eskimosi prowadzą wędrowny tryb życia. W czasie nocy polarnej Eskimosi zabunkrowani w swoich śnieżnych domach. Kiedy nadchodzi lato Eskimosi opuszczają Iggla i przenoszą się bliżej wybrzeża żeby mieć lepsze warunki do połowów. Przez cały czas panuje mróz.
Warunki życia w stacjach naukowych na Antarktydzie znacznie się różnią. W stacjach naukowych przeważnie jest utrzymana łączność z resztą świata przeważnie radiowa ale zdarzają się wypadki kiedy jest utrzymana łączność telewizyjna. Poza tym naukowcy się często nie przenoszą poza określony obszar. Przez cały czas w stacji naukowej jest kilka stopni powyżej zera.
120 4 120