×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-10-21T07:44:23+00:00
Sam układ naczyniowy utworzony jest przez system naczyń tętniczych, które poprzez sieć naczyń włosowatych przechodzą w system naczyń żylnych. Naczynia tętnicze biorą swój początek w komorach serca, a żylne kończą się w przedsionkach serca.
Naczynia krwionośne wyróżniamy na podstawie przepływu krwi.
10 4 10
2009-10-21T07:52:37+00:00
Naczynia krwionosne:
-tętnica
-żyły
-naczynia włosowate

tętnica zbudowana jest z:
- błony wewnętrznej utworzona przez komórki śródbłonka spoczywające na warstwie włókien kolagenowych i leżącej jeszcze bardziej odśrodkowo blaszce sprężystej wewnętrznej zbudowanej z włókien elastycznych.
- błona środkowa utworzona przez warstwę komórek mięśni gładkich i leżącą odśrodkowo blaszkę sprężystą zewnętrzną
- przydanka - luźna tkanka łączna z licznymi, podłużnymi włóknami kolagenowymi i elastycznymi.

żyły - składają się one z błony zewnętrznej, warstwy mięniowej oraz śródbłonka. Ważną funkcję spełniają zastawki żylne. Zapobiegają one cofaniu się i zaleganiu krwi w żyłach. Konsekewncją dysfunkcji zastawek żylnych są żylaki.

naczynia włoskowate -są to cienkościenne przewody rozmieszczone w tkankach i łączące zwykle tętnice z żyłami. Ich ściana złożona złożona jest z jednej warstwy komórek tzw. śródbłonka. Odznaczającą się on wysoką przepuszczalnością. Między krwią i komórkami zachodzi wymiana gazów oddechowych, substancji odżywczych i różnorodnych produktów przemiany materii.

6 3 6
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-21T08:33:45+00:00
Budowa naczyń krwionośnych:
a) tętnice- odprowadzają krew z serca do tkanek i narządów. ich ściany są grube i elastyczne, ze względu na duże ciśnienie krwi przez nie przepływające.
b) żyły- odprowadzają krew z tkanek i narządów do serca. Ich ściany są cienkie, ponieważ panuje w nich małe ciśnienie krwi. posiadają zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi.
c) naczynia włosowate- drobniutkie odgałęzienia tętnic i żył, które oplatają gęstą siecią wszystkie tkanki organizmu, umożliwiając wymianę gazową.

Pozdrawiam
20 4 20
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci