Napisz sprawozdanie z "kamieni na szaniec" a dokładnie z akcji pod arsenałem
Nie kopiujcie z netu bo pani sprawdza a i jeszcze jedno prosiła bym o przesłanie tego na gg 20305891 to jest mój nr wole na gg poniewaz pani kazda prace sprawdza
dziekuje za rozwiazanie

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-04T20:41:51+01:00
Kamienie na szaniec” zostały napisane przez Aleksandra Kamińskiego, który żył w latach 1903 – 1978. Był twórcą ruchu zuchowego w Polsce, naukowcem i pisarzem. Wszystko, o czym pisał, było autentyczne, wyrastał z prawdziwych zdarzeń. W czasie wojny pisarz był związany z konspiracją, redagował najpotężniejsze tajne czasopismo „Biuletyn Informacyjny”. Książka „Kamienie na szaniec”, którą przeczytałem została wydana w 1955 roku w Katowicach przez wydawnictwo „Księżniczka”.

Geneza utworu związana jest ze słynną akcją pod Arsenałem, w czasie której uwolniono Jana Bytnara – Rudego, komendanta Chorągwi warszawskiej Szarych Szeregów oraz innych więźniów przeważonych z alei Sucha do więzienia w Pabianicach. Drugim źródłem inspiracji Kamińskiego był pamiętnik Tadeusza Zawadzkiego (Zośki), w którym znajdowały się wspomnienia z owego tragicznego wydarzenia.

Książka we wszystkich szczegółach oparta została na autentycznych wydarzeniach. Jest to dokument niezwykły: nie ma w nim fikcji, chociaż trudno w to uwierzyć, gdyż akcja biegnie wartko, a rysunki postaci są piękne i przekonujące. „Kamienie na szaniec” zyskały miano dokumentu, któremu nadano formę powieści.
5 4 5