1.Jaka jest roznica pomiedzy United Kingdom a Great Britain?
2.Jaka jest populacja w United Kingdom i w glownych miastach?
3.Jakie sa narodowe dni Walii i kiedy one sa?
4.Jakie sa Brytyjskie narodowe kwiaty?
5.Jakie jest najpopularniejsze jedzenie w wielkiej brytani?
6.Jaka pogoda wystepuje w brytani?
7.Dlaczego wielki big ben dzwoni?
8.Jakie sa narodowe parkiw brytani i gdzie wystepuja
9.Jakiego pochodzenia sa tenisowe mistrzostwa w Wimbledonie?
10.Jakie religie reprezentuje brytania?

1

Odpowiedzi

2010-03-05T15:34:54+01:00
1.Great birtain to Wielka Brytania,a United Kingdom to Zjednoczone Królestwo

2.W United Kingdom zamieszkuje ok.61 383 200 mln ludzi
Największe miasta to:
Londyn zamieszkuje ok. 7 556 900 mln ludzi
Edynburg zamieszkuje ok. 500 tyś ludzi
Cardiff zamieszkuje ok. 317 500 ludzi
Belfast zamieszkuje ok. 277 000

3. 1 marca (dzień św. Dawida)
4.Róże
5.
Jedzenie w Wielkiej Brytanii dzieli się na 3 posiłki. Pierwszy z nich to śniadanie (Breakfast). W dzisiejszych czasach są to głównie płatki śniadaniowe i sok, lecz tradycyjny brytyjski posiłek składa się z: jajek, bekonu, pomidorów, kiełbasy i prażonego chleba. Drugim posiłkiem jest lunch, na który zwykle Brytyjczycy jedzą kanapki. Obiad w Wielkiej Brytanii odbywa się dosyć późno, bo ok. godziny 18-19. Zazwyczaj są to ryba (fish) lub pieczona wołowina (roast beef) z frytkami (fries). Tradycją jest jedzenie w niedzielę tzw. Roast dinner, w którego skład wchodzi: pieczone mięso, pieczone ziemniaki, Yorkshire Pudding i warzywa. Brytyjczycy są amatorami piwa, które nazywają „Pint’y”.
Tradycja mówi, iż o godzinie 17 brytyjskiego czasu odbywa się Tea Time, czyli tzw. picie herbaty. Przeciętny mieszkaniec tego kraju pije około 8 filiżanek herbaty dziennie.

6.Londyn-11°
Cardiff-10°
Glasgow-8,8°
Belfast-10°
Manchester-10°

7.Pierwszy dzwon był gotowy w 1856 roku. Ważył szesnaście ton i jako że wieża nie była jeszcze gotowa, był testowany na pałacowym dziedzińcu. Próby okazały się niepomyślne, gdyż dzwon się rozpadł. Z jego kawałków wytopiono nowy w Whitechapel. W 1858 dzwon, ważący 13,5 tony, został przetransportowany i zamontowany na wieży. Po raz pierwszy odezwał się 31 maja 1859 roku. Z powodu zamontowania zbyt ciężkiego młota po dwóch miesiącach dzwon pękł, a dopiero po trzech latach wymieniono go na lżejszy. Sam dzwon nie został nigdy naprawiony. Na wieży znajdują się dwa mniejsze dzwony słyszalne co kwadrans, wybijając wariacje kilku taktów wzorowanych na tej z dzwonu St. Mary's Church (University Church) w Cambridge pochodzących z Mesjasza Händla. Dzwony można usłyszeć w BBC Radio 4 o godz. 18 i o północy oraz w BBC World Service. Pierwszy taki sygnał został nadany 31 grudnia 1923 roku

8.
Anglia:

1. Park Narodowy Peak District
2. Park Narodowy Lake District
3. Park Narodowy Dartmoor
4. Park Narodowy North York Moors
5. Park Narodowy Yorkshire Dales
6. Park Narodowy Exmoor
7. Park Narodowy Northumberland
8. Park Narodowy New Forest

Walia:

1. Park Narodowy Snowdonia
2. Park Narodowy Pembrokeshire Coast
3. Park Narodowy Brecon Beacons

Szkocja

1. Park Narodowy Cairngorms
2. Park Narodowy Loch Lomond and the Trossachs

9.
Turniej wimbledoński rozpoczyna się zawsze w poniedziałek, pomiędzy 20 a 26 czerwca. Niedziela, siódmy dzień turnieju, jest tradycyjnie dniem wolnym. Nie odbywają się wtedy żadne gry. Odstępstwo od tej reguły miało do tej pory miejsce trzykrotnie – w latach 1991, 1997 i 2004, kiedy właśnie w niedzielę nadrabiano spowodowane opadami deszczu zaległości. Wprowadzono wówczas tanie, dostępne od ręki bilety, bez rezerwacji miejsc. Deszcz podczas turnieju stanowi również niejako tradycję. Jeden z sędziów napisał nawet o nim książkę. W 2007 r. na Wimbledonie zrównano ostatecznie nagrody pieniężne dla tenisistów oraz tenisistek. Wcześniej równouprawnienie wprowadziły pozostałe turnieje wielkoszlemowe; Wimbledon pozostawał jedynym, który tego nie uczynił.

10.
Protestantyzm
Anglikanizm
Kalwinizm
Metodyzm
Baptyzm
Zielonoświątkowcy
Ateizm
Katolicyzm
Islam
Hinduizm
Sikhizm
Prawosławie
Judaizm
Świadkowie Jehowy
Mormoni
3 3 3