Bawełniane zasłony w sklepie kosztują 78 zł. Aby uszyć takie zasłony, pani Irena powinna kupić 6 m materiału w cenie 12,50 zł za metr. Gdy zastanawia się, co zrobić, okazało się, że w sklepie wprowadzono 10% obniżkę cen na zasłony. Sprawdź, co się mamie bardziej opłaca: kupić gotową pościel czy uszyć?

3

Odpowiedzi

2010-03-05T16:34:52+01:00
Zasłony- 78zł - 10% to jest 70,20zł
1 m- 12,50
6 x 12,50= 75zł
opłaca się jej bardziej kupić gotowe zasłony
2 5 2
2010-03-05T17:17:16+01:00
Cena gotowych zasłon w sklepie 78zł
obniżka o 10%, czyli zostaje 90% ceny
90%=0,9
0,9*78zł=70,20zł
cena gotowych zasłon po obniżce wynosi 70zł20gr (70,20zł)

Takie same zasłony uszyte samodzielnie:
6*12,50zł=75zł
Bezapelacyjnie bardziej opłaca się kupić gotowe w sklepie po obniżce niż uszyć samodzielnie.
2010-03-05T21:23:15+01:00
10 % z 78zł to : 70,20zł
1 metr kosztuje - 12,50 zł
6 * 12,50 zł = 75 zł

Proszę
Buzzy ;-)