Proszę o rozwiązanie tyych zadań jak najszybciej i jak naj lepiel daje naj :)

Samochód Jana zużywa 6,5 litrów paliwa na 100 km. Jeden litr paliwa kosztuje 4,80 zł . Jan zamierza przejechać 80 km Oblicz ile będzie kosztowało paliwo ?

Dorosły człowiek porusza się z prędkością 6 km/h . Oznacza to że w ciągu jednej godziny pokonuję trasę 6 km Oblicz jaką drogę przejdzie w czasie 150 min. Ile minut potrzebuje do przejścia 8 km?

Odcinek z Gdańska do Torunia na mapie w skali 1: 2 500 000 ma długość około 7,2 cm. Ile wynosi odległość między tymi miastami ??

3

Odpowiedzi

2010-03-05T20:59:13+01:00
1. 6.5l-100km
1l-4.80zł
80km-xl

80*6,5/100=5,2l tyle potrzeba na przejechanie 80 km
5,2*4,8/1=24,96 zł tyle zapłaci za paliwo

2. 6km/h
150min=2.5h
2,5*6/1=15 tyle przejdzie przez 150min (2.5h)

3. 1:2500000
1cm-25km
7.2cm-xkm
7,2*25/1=180 km odległość wynosi 180km
Wszystkie obliczenia robione były "na krzyż"
2010-03-05T21:05:04+01:00
Zad 1
6,5 = 100
x=80
6,5*80/100x
x=520
520/100=5,2l
5,2*4,80=24,96zł

odp 24,96zł

zad 2
a)
6km=1H
x=2,5h(150min)
6*2,5=15km
odp 15km

b)

1h i 20min

zad 3

1;2 500 000= 25km
1cm=25km
25* 7.2=180km

odp 180km

2010-03-05T21:11:38+01:00
6.5l paliwa na 100km
1l paliwa-4,8zł
80km=xzł

6,5l - 100km
x - 80km

x= (6.5 razy 80) : 100
x= 5,21- tyle litrow benzyny bedzie potrzeba

1l - 4,8
5,2-x

x=(5,2 razy 4,8): 1
x= 24,96- tyle bedzie kosztowac benzyna

Zad2.
proponuje najpierw zamienic na m/s zeby bylo wygodniej

6km/h= jeden i dwie trzecie m/s(obliczenia w zalaczniku)

jeden i dwie trzecie m - 1s
x metrow - 150min(9000s)

x=jeden i dwie trzecie x 9000 = 15000m= 15km

b)ile potrzebuje do przejscia 8km

8km=8000m

9000s - 15000m
xs - 8000m

x= (9000 x 8000): 15
x= 4800000s (4800000:60=80000min)

Zad 3

1cm - 2500 000cm
7,2cm - xcm


x= 7,2 x 2500 000= 18.000.000cm(w rzeczywistosci)
18.000.000: 100.000(bo tyle cm ma km)= 180km