Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-06T09:20:31+01:00
Zawisza Czarny z Garbowa (ok. 1380-1428), sławny polski rycerz, niepokonany w licznych turniejach, symbol cnót rycerskich.
Wielokrotnie brał udział w wyprawach przeciwko Turkom, występując w szeregach rycerstwa króla Węgier, Zygmunta Luksemburskiego, z którego dworem był przez lata związany.
Na wieść o szykującej się ostatecznej rozprawie z Krzyżakami powrócił do kraju. Brał udział w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. (niewykluczone, że to właśnie Zawisza w krytycznym momencie bitwy uratował królewski sztandar, choć nie ma na to wyraźnych dowodów).
W 1412 r. uczestniczył wraz z królem Władysławem Jagiełłą w uroczystym zjeździe monarchów w Budzie.
W 1415 r. pokonał w głośnym pojedynku Jana z Aragonii, najsłynniejszego rycerza zachodniej Europy.
Uczestniczył w wyprawie Zygmunta Luksemburskiego na Turków i osłaniał odwrót władcy z pola bitwy pod Gołąbcem; król Zygmunt posłał łódź dla Zawiszy i nakazał mu w nią wsiąść. Rycerz postanowił pozostać ze swoimi towarzyszami na polu bitewnym. Odesłał łódź i ruszył z dwoma pieszymi przeciw tureckiemu wojsku. Został otoczony przez wroga i wzięty do niewoli. Jak mówi legenda, między dwoma rycerzami tureckimi wywiązał się spór o to, czyim jeńcem jest Zawisza. Podczas kłótni jeden z nich wyjął miecz i obciął głowę polskiemu rycerzowi.
Postać Zawiszy Czarnego szybko obrosła w legendę, i to wyjątkową legendę, bo opartą na faktach. Dla wielu pokoleń Polaków Zawisza stał się jednym z najbardziej popularnych bohaterów narodowych, przede wszystkim symbolem niewzruszonej odwagi, nadzwyczajnej słowności i lojalności. Słynne stało się powiedzenie: "Polegaj jak na Zawiszy".


mam nadzieje że pomogłąm ;]
159 4 159
2010-03-06T09:31:11+01:00
Zawisza czarny-(1380-1428). Pochodził z Garbowa. Sławny polski rycerz z Niemiec. Starosta kruszwicki od 1417r., starosta spiski od 1420r. Wielokrotnie brał udział w wyprawach przeciwko Turkom. Brał udział w bitwie pod Grunwaldem kiedy to Zawisza wystąpił z propozycją zawarcia pokoju z królem polskim i węgierskim-Zygmuntem Luksemburskim. Zmarł na wskutek kłótni z dwoma janczarami z których jeden obciął mu głowę. Mam nadzieję że pomogłam:)
39 3 39