Cennik z baru SOSENKA :
RYBY cena za 100g NAPOJE cena za 100ml DODATKI cena
pstrąg 12,50 napój gazowany 2,20 frytki 3,50
leszcz 7,60 sok 2,80 ziemniaki 2,80
szczupak 9,80 woda 1,30 zestaw surówek 3,40

a) Janek zamówił 125-gramową porcję szczupaka , 200 m soku, ziemniaki oraz zestaw surówek.Ile kosztował jego obiad?

b) W tym samym czasie do baru SOSENKA przyszła 15-osobowa wycieczka obcokrajowców. Zamówili 15 zestawów obiadowych składających się z: 150-gramowej porcji pstrągów, frytek oraz zestawu surówek. Właściciel baru postanowił udzielic im rabatu i zapłacili 370 zł. Ile powinni zapłacic za obiad bez zniżki? Ile zaoszczędzili?

z obliczeniami ;))

3

Odpowiedzi

2010-03-06T13:31:58+01:00
A) 1,25*9,80+ 2* 2,80+ 2,80+ 3,40= 12,25+5,60+2,80+3,40= 24 zł 5 gr

b) 15*( 1,5*12,50+ 3,50 +3,40)= 15*(18,75+ 3,50+ 3,40)= 281,25+ 52,5 + 51= 384,75

Odp. Za obiad powinni zapłacić 384,75, więc zaoszczędzili 14,75
29 4 29
2010-03-06T13:34:51+01:00
A)100g----9.80zł
125g----x
x=12,25zł

100ml---2.80
200ml---x
x=5.60zł

SUMA=12,25+5.60+2.80+3.40=24,05zł

b)
100g---12,5
150g---x
x=18,75zł

Suma=15*(18,75+3,5+3,4)=15*25,65=384,75zoszczędność=384,85-370=14,75zł
27 4 27
2010-03-06T13:39:03+01:00
A/szczupak: 100g - 9,80
125g - x
x=125 * 9,8/100= 12,25 zl
sok 100 ml= 2,80
200ml = 2,8 *2= 5,60 zł
ziemniaki 2,80 zł
surówka 3,40zł teraz wszystko dodać: 12,25+5,60+2,80+3,40=24,05zł

b/150g pstrąga= 150*12,50/100=18,75zł
frytki= 3,50zł
surówki=3,40 zł
teraz wystarczy wszystko dodać i pomnożyć przez 15.
18,75+3,50+3,40=25,65zł
25,65*15=384,75zł
teraz wystarczy od naszego wyniku odjąc 370 zł i wyjdzie nam rabat jaki dostała wycieczka:
384,75-370=14,75zł
odp: wycieczka dostała rabat 14, 75 złotych.
19 3 19