Odpowiedzi

2010-03-06T16:50:40+01:00
LAUREACI:

* I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (1927)
o I nagroda - Lew Oborin (ZSRR)
o II nagroda - Stanisław Szpinalski (Polska)
o III nagroda - Róża Etkin-Moszkowska (Polska)

* II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (1932)
o I nagroda - Alexander Uniński (USA)
o II nagroda - Imre Ungar (Węgry)
o III nagroda - Bolesław Kon (Polska)

* III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (1937)
o I nagroda - Jakov Zak (ZSRR)
o II nagroda - Roza Tamarkina (ZSRR)
o III nagroda - Witold Małcużyński (Polska)

* IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (1949)
o I nagroda - ex aequo: Halina Czerny-Stefańska (Polska) i Bella Dawidowicz (ZSRR)
o II nagroda - Barbara Hesse-Bukowska (Polska)
o III nagroda - Waldemar Maciszewski (Polska)

* V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (1955)
o I nagroda - Adam Harasiewicz (Polska)
o II nagroda - Władimir Aszkenazi (ZSRR)
o III nagroda - Fu T’Sung (Chiny)

* VI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (1960)
o I nagroda - Maurizio Pollini (Włochy)
o II nagroda - Irina Zarickaja (ZSRR)
o III nagroda - Tania Achot-Haroutounian (Iran)

* VII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (1965)
o I nagroda - Martha Argerich (Argentyna)
o II nagroda - Arthur Moreira-Lima (Brazylia)
o III nagroda - Marta Sosińska (Polska)

* VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (1970)
o I nagroda - Garrick Ohlsson (USA)
o II nagroda - Mitsuko Uchida (Japonia)
o III nagroda - Piotr Paleczny (Polska)

* IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (1975)
o I nagroda - Krystian Zimerman (Polska)
o II nagroda - Dina Joffe (ZSRR)
o III nagroda - Tatiana Fiedkina (ZSRR)

* X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (1980)
o I nagroda - Dang Thai Son (Wietnam)
o II nagroda - Tatiana Szebanowa (ZSRR)
o III nagroda - Arutiun Papazjan (ZSRR)

* XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (1985)
o I nagroda - Stanisław Bunin (ZSRR)
o II nagroda - Marc Laforet (Francja)
o III nagroda - Krzysztof Jabłoński (Polska)

* XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (1990)
o I nagroda - nie przyznano
o II nagroda - Kevin Kenner (USA)
o III nagroda - Yukio Yokoyama (Japonia)

* XIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (1995)
o I nagroda - nie przyznano
o II nagroda - ex aequo: Philippe Giusiano (Francja) i Alaxei Sultanov (Rosja)
o III nagroda - Gabriela Montero (USA)

* XIV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (2000)
o I nagroda - Yundi Li (Chiny)
o II nagroda - Ingrid Fliter (Argentyna)
o III nagroda - Alexander Kobrin (Rosja)

* XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - Warszawa (2005)
o I nagroda - Rafał Blechacz (Polska)
o II nagroda - nie przyznano
o III nagroda - ex aequo: Dong Hyek Lim i Dong Min Lim (Korea Płd.)
1 5 1
2010-03-06T17:02:23+01:00
W kolejności Edycja Rok Zwycięzca:
1. 1927 Lew Oborin (Rosja)
2. 1932 Aleksander Uniński (Rosja)
3. 1937 Jakow Zak (Rosja)
4. 1949 ex aequo: Bella Dawidowicz (Rosja) i Halina Czerny- Stefańska (Polska)
5. 1955 Adam Harasiewicz (Polska)
6. 1960 Maurizio Pollini (Włochy)
7. 1965 Martha Argerich (Argentyna)
8. 1970 Garrick Ohlsson (Stany Zjednoczone)
9. 1975 Krystian Zimerman (Polska )
10. 1980 Dang Thai Son (Wietnam )
11. 1985 Stanisław Bunin (Rosja)
12. 1990 I nagrody nie przyznano
II nagrodę zdobył Stany Zjednoczone Kevin Kenner
13. 1995 I nagrody nie przyznano
II nagrodę zdobyli ex aequo Francja Philippe Giusiano i Rosja Aleksiej Sułtanow
14. 2000 Li Yundi (Chiny )
15 2005 Rafał Blechacz (Polska)
1 5 1
2010-03-06T17:11:37+01:00
* Nagroda I: Rafał Blechacz (Polska)
* Nagroda II: nie przyznano
* Nagroda III (ex aequo): Dong Hyek Lim (Korea Południowa)
* Nagroda III (ex aequo): Dong Min Lim (Korea Południowa)
* Nagroda IV (ex aequo): Shohei Sekimoto (Japonia)
* Nagroda IV (ex aequo): Takashi Yamamoto (Japonia)
* Nagroda V: nie przyznano
* Nagroda VI: Ka Ling Colleen Lee (Chiny, Hongkong)

* Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków: Rafał Blechacz (Polska).
* Nagroda Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza:Rafał Blechacz (Polska).
* Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu: Rafał Blechacz (Polska).
1 1 1