Odpowiedzi

2010-03-06T20:30:02+01:00
Antoine de saint exupery "Mały Książę" to lektura dla uczniów klasy szóstej. Bardzo mi się podobała. Jest to zupełnie inna książka niż te, które dotąd czytałem. Taka oderwana od rzeczywistości, fantastyczna, a jednocześnie tak bliska problemom z którymi spotykamy się na co dzień. Zawiera mnóstwo mądrych myśli, stwierdzeń i obserwacji. Jedną z tych które zapamiętałem są słowa Lisa "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Z całego serca zgadzam się z tym stwierdzeniem. Ja również uważam, że nie można oceniać nikogo po wyglądzie, bo to niest prawdziwy obraz tej osoby tylko jego powłoka. Podobało mi się to, że nie jest to kolejna książka która opisuje przygody bohatera, lecz prawdziwa kopalnia mądrości i świetnych przemyśleń.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-06T20:48:20+01:00
"Balladyna" - Juliusz Słowacki

Książka opowiada o losach dwóch sióstr z prostej rodziny, Balladynie i Alinie. Do ich domu przyjeżdża szlachcic Kirkor w celu wybrania małżonki. Chciał wybrać prostą dziewicę, gdyż tak poradził mu Pustelnik. Ten jednak nie może się zdecydować. Tak więc ich matka, Wdowa proponuje konkurs. Nazajutrz rano mają wyruszyć z dzbankami do lasu i nazbierać malin. Ta która uzbiera więcej, wyjdzie za Niego za mąż. Z sióstr najwięcej zbiera Alina. Zazdrosna siostra, zabija ją i bierze Jej dzban. Na Jej czole pojawia się czerwona plama, która nie chce zejść. Po ślubie Kirkor, wyrusza do Gniezna, aby obalić Popiela IV. Chce to zrobić z zemsty dla Pustelnika, który okazuje się Popielem III wygnanym. Pod Jego nieobecność Balladyna wyprawia ucztę dla szlachty. Na niej wpiera się swojej Matki. Pojawia się tam, Grabiec przebrany za króla dzwonkowego z koroną Lecha na głowie i w towarzystwie Chochlika i Skiera. Przemieniła Go zakochana nimfa Goplana, królowa jeziora Gopła.
Podczas uczty, siostrze ukazuje się duch Aliny. Po zakończonej uczucie, Balladyna i Fon Kostryn udają się do komnaty Grabca. Zabijają go dla krony Lecha. Pustelnik, który dowiaduje się o morderstwie zostaje na rozkaz złej córki zgładzony. Podstępna dwójka wypowiada wojnę oddziałom Kirkora, dla władzy w Gnieźnie. Mąż Balladyny ginie, tak jak polega Jego odział. Fon Korstyn umiera, podstępnie zatruty przez swoją Panią. Gdy ta zostaje królową, wydaje na siebie potrójny wyrok śmierci. Na końcu ginie śmiercią od pioruna.
Lektura "Balladyna" to dramat.