1.za 2/5 kg sera i 30 dag szynki zaplacono 11,26zl. Kilogram szynki kosztował 18,20 zł.Ile kosztował kilogram sera???

2.kupiłem 3/4kilograma gruszek i 1cała i1/2kg jablek kilogram gruszek kosztowaał 5,40zl, a cena kilograma jablek stanowi 2/3 ceny kilograma gruszek .ile zapłacilem za te zakupy ??

1

Odpowiedzi

2010-03-07T10:33:07+01:00
1)
0,3 x 18,20= 5,46zł
11,26- 5,46= 5,80
2/5 sera= 5,80
1/5 sera= 5,80zł:2= 2,90
5 x 2,90zł= 14,50zł
Kilogram sera kosztuje 14,50zł.

2)
gruszki(kg)- 5,40 zł
jabłka(kg)- 3,60zł
1,80 x 2= 3,60zł
3/4 kg gruszek- 5,40zł: 4= 1,35zł x 3 = 4,05zł
1 i 1/2 kg jabłek- 3,60zł + 3,60zł:2= 3,60zł + 1,80zł=5,40zł


5,40zł+4,05zł= 9,45zł
Zapłacił za zakupy 9,45zł.
4 5 4