1)
a)Uczniowie klasy VI wybrali się na czterodniowy rajd pieszy o długości trasy 40 km.Pierwszego dnia uczestnicy rajdu przeszli 1/4 całej trasy,a drugiego 2/5 tego,co zostało.
Ile kilometrów zostało im jeszcze do przejścia?
b)Ile kilometrów uczniowie przeszli trzeciego dnia,jeśli w ostatnim dniu pokonali tylko 1/2 tego,co przeszli drugiego dnia?


2)Za 1 3/4 kilograma winogron zapłaciłem 9,80 zł.Ile kosztuje kilogram tych winogron?

3

Odpowiedzi

2010-03-07T11:49:48+01:00
1.
1dzień = 10 km
2dzień = 2/5 * (40-10) = 2/5 * 30 = 18km
a. 40- (10+18)=12km
b.
3dzień = 8km
4dzień = 4km
2010-03-07T11:50:32+01:00
1. a) 1/4 liczby 40 = 1/4 * 40/1 = 10 (km przeszli pierwszego dnia)
40 - 10 = 30
2/5 liczby 30 = 2/5 * 30/1 = 12 (km przeszli drugiego dnia)
30 - 12 = 18
Odp: zostało im jeszcze 18 kilometrów do przejścia.
b)1/2 liczby 12 = 1/2 * 12/1 = 6 (km ostatniego dnia)
18 - 6 = 12 kilometrów
Odp: Trzeciego dnia przeszli 12 kilometrów.

nie wiem jak rozwiązać o tych winogronach sorki
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-07T11:52:14+01:00
1)
a)
1/4 z 40 km to 10 km
40 km - 10 km = 30 km

2/5 z 30 km to 12 km
30 km - 12 km = 18 km

Odp. Zostało im jeszcze do przejścia 18 km.

b)
1/2 z 12 km to 6 km
18 km - 6 km = 12 km

Odp. Uczniowie tzreciego dnia przeszli 12 km.

2)
1 3/4 kg to 9,80 zł
1/4 kg to 1,40 zł
1 kg to 5,60 zł

Odp. Jeden kilogram winogron kosztuje 5,60 zł.
1 5 1