Jaka jest pojemnosc (w litrach) naczynia w ksztalcie graniastoslupa, ktorego wysokosc ma 20 cm, a podstawa jest

a) prostokat o bokach dlugosci 12 cm i 0,8 dm ?

b) trojkat o podstawie 2,5 dm i wysokosci 1,6 dm ?

c) rownoleglobok o wymiarach jak na rysunku ?

d) kwadrat o boku 4,5 cm ?

e) romb o przekatnych 60 mm i 85 mm



Prosze zrobcie!!!!

2

Odpowiedzi

2010-03-07T14:43:40+01:00
A) P prostokąta = 12 cm × 0,8 dm = 12 cm × 8 cm = 96 cm²
H = 20cm
V = 96 cm² × 20 cm = 1920 cm³ = 1,92 l
b) P trójkąta = 2,5 dm × 1, 6 dm ÷ 2 = 4 dm² ÷ 2 = 2 dm²
H = 20 cm = 2 dm
V = 2 dm² × 2 dm = 4 dm³ = 4 l
c) P równoległoboku = 1,5 dm × 8 cm = 15 cm × 8 cm = 120 cm²
H = 20 cm
V = 120 cm² × 20 cm = 2400 cm³ = 2,4 l
d) P kwadratu = 4,5 cm × 4,5 cm = 20,25 cm²
H = 20 cm
V = 20,25 cm² × 20 cm = 405 cm³ = 0,405 l
e) P rombu = 60 mm × 85 mm ÷ 2 = 6 cm × 8,5 cm ÷ 2 = 51 cm² ÷ 2 = 25,5 cm²
H = 20 cm
V = 25,5 cm² × 20 cm = 510 cm³ = 0,51 l

LICZĘ NA NAJLEPSZĄ ;]
1 5 1
2010-03-07T14:49:50+01:00
A) P prostokąta = 12 cm × 0,8 dm = 12 cm × 8 cm = 96 cm²
H = 20cm
V = 96 cm² × 20 cm = 1920 cm³ = 1,92 l
b) P trójkąta = 2,5 dm × 1, 6 dm ÷ 2 = 4 dm² ÷ 2 = 2 dm²
H = 20 cm = 2 dm
V = 2 dm² × 2 dm = 4 dm³ = 4 l
c) P równoległoboku = 1,5 dm × 8 cm = 15 cm × 8 cm = 120 cm²
H = 20 cm
V = 120 cm² × 20 cm = 2400 cm³ = 2,4 l
d) P kwadratu = 4,5 cm × 4,5 cm = 20,25 cm²
H = 20 cm
V = 20,25 cm² × 20 cm = 405 cm³ = 0,405 l
e) P rombu = 60 mm × 85 mm ÷ 2 = 6 cm × 8,5 cm ÷ 2 = 51 cm² ÷ 2 = 25,5 cm²
H = 20 cm
V = 25,5 cm² × 20 cm = 510 cm³ = 0,51 l