Odpowiedzi

2010-03-07T16:43:12+01:00
Gepard należy do rodziny wielkich kotów. Jednak nie skrada cię on po kociemu do swojej zdobyczy, lecz zaczajony w ukryciu zachowuje pewien odstęp. Nagle opuszcza swoją kryjówkę, ściga uciekającą ofiarę i dopada jej w biegu. Gepard poluje przeważnie na gazele, które także potrafią bardzo szybko biegać. Aby nie umrzeć z głodu, musi być od nich szybszy.
Chociaż gepard należy do rodziny kotów, różni się od swoich krewniaków kilkoma cechami. Nie umie chować pazurów, które podobnie jak u psów pozostają zawsze w tym samym położeniu i ścierają się przy chodzeniu. Łapy geparda są delikatniejsze niż łapy lwa czy tygrysa. Źrenice jego oczu są okrągłe, a nie, jak u innych kotów, szczelinowe.
Gepardy nie żyją w stadach. Samice są samotniczkami i same opiekują się małymi, które pozostają przy nich nawet przez półtora roku. Natomiast samce żyją w grupach składających się od czterech do pięciu osobników i wspólnie bronią swojego rewiru przed konkurentami. Samce i samice przebywają razem tylko w czasie godów.
12 3 12
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-07T16:45:56+01:00
Gepard to zwierzę zamieszkujące głównie sawanny i półpustynie Środkowej i Południowej Afryki. Należy do rządu drapieżnych, rodziny kotów. Jest najszybszym zwierzęciem i jedynym kotem polującym w ciągu dnia. Odżywia się innymi ssakami, poluje głównie na gazele Thompsona. Jest zagrożony wyginięciem. Wyróżnia się wyglądem - pyskiem z dwoma czarnymi pręgami od oczu do warg. Jego pazury chowają się całkowicie, ma też długi ogon dla utrzymania równowagi podczas biegu. Gepardy są troskliwymi matkami, rodzi się od 2 do 6 kociąt w miocie, które zostają pod opieką matki przez 2-3 lata. Gepard jest stosunkowo łatwy do oswojenia i był używany podczas wypraw myśliwskich przez Egipcjan i Arabów.
16 2 16