Zad 1
/ znaczy kreske ulamkowa

Kupiłem 3/4 kilograma gruszek i 1 i 1/2 kilograma jabłek. Kilogram gruszek kosztował 5,40 a cena kilograma jablek stanowiła 2/3 ceny kilograma jabłek stanowiła 2/3 ceny kilograma gruszek.Ile zaplacilem za te zakupy?

Zad 2
Za 2/5 kilograma sera i 30 dag szynki zaplacilem 11,26 zł. Kilogram szynki kosztowal 18,20 zl. Ile kosztował kilogram sera?

Prosze o pomoc daje 30 pkt. bardzo was prosze !!!

2

Odpowiedzi

2010-03-07T17:17:21+01:00
1kg gruszek-5,40zł
1kg jabłek- 2/3 8 5,40= 3,60zł

3/4 * 5,40 = 4,05zł- cena gruszek

3/2 * 3,60zł = 6,48 zł - cena jabłek



2/

1kg = 0,1 dag

30dag = 0,3kg

0,3 * 18,20 = 5,46zł- cena szynki

11,26zł-5,80zł - cena sera

2/5 = 5,80zł
1 = x
x = 5,80: 2/5 = 14,50zł- kg sera
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-07T18:01:43+01:00
1.
Cennik:
1kg gruszek - 5,40zł
1kg jabłek - 3,60zł

⅔ * 5,40 = ⅔ * 54/10 = 18/5 = 3,60zł

kupił:
¾kg = 0,75kg gruszek
1½kg = 1,5kg jabłek

0,75kg * 5,40zł = 4,05zł
1,5kg * 3,60zł = 5,40zl
5,40zł + 4,05zł = 9,45zł

Odp. Zapłaciłem 9,45zł

2.
Cennik:
1kg szynki - 18,20zł

kupił:
30dag szynki = 0,3 kg
⅖ kg sera = 0,4kg

1kg - 18,20zł
0,3kg - x
x = 0,3kg * 18,20zł
x = 5,46zł

Cena 0,4 kg sera:
11,26zł - 5,46zł = 5,8zł

0,4kg - 5,8zł
1kg - x
x = 1kg * 5,8zł : 0,4kg
x = 14,50zł

Odp. Kilogram sera kosztował 14,50zł
1 5 1