Odpowiedzi

2010-03-07T18:08:16+01:00
Utwory ten są trenami, ponieważ są napisane po śmierci ukochanej osoby, pod. lir. jest w głębokiej żałobie. Mają osobisty charakter, co było charakterystyczne dla Trenów J. Kochanowskiego
5 4 5
2010-03-07T18:17:18+01:00
W trenie V występuje postać śmierci, której sprawca jest Bóg. Autor w tym trenie podkreśla żal rodziców i kieruje go również na persefony która mu nie pomogła. Stosuje również porównania homeryckie.
tren VIII- autor mowi o pustce jaka nastala w domu po odejsciu Urszulki, wspomina czasy radościi szczęscia jakie ona wnosila swa osoba do ich domu, do ktorego teraz nikt nie potrafi dostarczyc tyle milosci i radosci. Ze wszad bije tesknota i zal. podmiot liryczny mowi o pustce w swoim sercu i braku nadziei na pocieszenie.
W obydwu wierszach ujawnia się to, że są one trenami. Jest to sięganie do źródeł starożytnych (postacie mitologiczne, środki stylistyczne charakterystyczne dla antyku). Tren jest pieśnią lamentacyjną, przepełnioną żalem , taki nastrój własnie panuje w wierszach kochanowskiego. Rozpamiętywanie dokonan zmarlego pochwala jego zaleg i zaslug (widzimy to w trenie VIII). Bohaterami trenow sa osoby ważne (w przypadku obydwu trenow jest to bardzo Wazna dla poety osoba - jego corka).


jak jakies bledy to sorki ale szybki pisane :P
2 5 2