Za dwa rozne podreczniki zapłacono 28,80zł.Gdyby jeden podrecznik był o 25% drozszy ,a drugi o 25% tanszy,to ceny obu podrecznikow bvyłyby rowne.oblicz cene kazdego z podrecznikow.
jest to zad z zastosowanie układów rownań
pleas rozwiazcie to ja wgle tego nie kumam nie spamuje ale daje naj ;)

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-07T18:58:44+01:00
I. x+y=28,8
II. x+1/4x=y-1/4y
z I. x=28,8-y
do II. 28,8-y+¼(28,8-y)=y-1/4y
28,8-y+7,2-¼y=y-¼y
-y-¼y+¼y-y=-7,2-28,8
-2y=-36/:(-2)
y=18
x=28,8-y=28,8-18=10,8
Odp. Jedna książka kosztowała 10,8 , a druga 18 zł.
1 5 1
2010-03-07T19:19:49+01:00
I x+y=28,8
II. x+1/4x=y-1/4y
I. x=28,8-y
II. 28,8-y+¼(28,8-y)=y-1/4y

28,8-y+7,2-¼y=y-¼y
-
y-¼y+¼y-y=-7,2-28,8
-2y=-36/:(-2)

=18
x=28,8-y=28,8-18=10,8
Odp. Jedna książka kosztowała 10,80 a druga 18 zł.
1 5 1