Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-07T19:29:40+01:00
Zakupy:
⅖kg = 0,4 kg ser
30dag = 0,3 kg szynka

Cennik:
1kg szynki - 18,20zł

Cena za 0,3kg szynki:
0,3kg * 18,20zł = 5,46zł

Do zapłacenia:
11,26zł

Cena 0,4kg sera:
11,26zł - 5,46zł = 5,80zł

Cena 1kg sera:
0,4kg - 5,80zł
1kg - x
x = 1kg * 5,80 /0,4
x= 14,5zł
Odp. Kilogram sera kosztował 14,50zł
1 5 1
2010-03-07T19:31:58+01:00
Za ⅖ kilograma sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26 zł.
Kilogram szynki kosztowała 18,20zł.
Ile kosztował kilogram sera?

18,20zł - cena za 1kg szynki
30dag = 0,3kg- tyle szynki kupiono
⅖kg = 0,4kg - tyle sera kupiono
11,26zł- kwota do zapłaty
x- cena za 1kg sera

0,4*x + 0,3 * 18,20 = 11,26
0,4x + 5,46 = 11,26
0,4x = 11,26 - 5,46
0,4x = 5,80 /:(0,4)
X = 14,50zł

ODP. KILOGRAM SERA KOSZTOWAŁ 14,50zł!

POZDRAWIAM :)
2010-03-07T19:39:58+01:00
-tyle kosztowała szynka (30dag)
1 kg = 100 dag 100 dag szynki = 18,20zł
18,20 : 100% = 0,182 30 * 0,182 = 5,46zł

-tyle kosztuje ser
11,26zł - 5,46 = 5,80 (40dag sera)
5,80 * 2,5 = 14,50zl (kilogram sera)

odp. :kilogram sera kosztuje 14,50zl