Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-08T07:41:04+01:00
Następujące mięśnie pełnią funkcje:
- Biceps pełni funkcje taką, że podnosi ramie do przodu.
- Mięsień trójgłowy ramienia pełni funkcje najsilniejszego prostownika stawu ramiennego i jest przywodzicielem ramienia.
- Mięsień okrężny oka pełni funkcje taką, że możemy zamykać i otwierać powieki.
- Mięsień dwuglowy uda pełni funkcje prostownika uda, przywodziciel uda, oraz może obracać udo w obie strony.
- Mięsień trzyglowy łydki pełni funkcje współdziałającą z mięśniami tułowia to znaczy, że zmianie pozycji, np. leżącej na siedzącą.
- Mięsień okrężny ust pełni funkcje taką, że możemy otwierać i zamykać usta.
- Mięsień prosty uda pełni funkcje kinetyczną kończyny, a prościej możemy chodzić dzięki jego pracy.
Niestety dalszych mięśni nie mam pojęcia.
7 3 7
2010-03-08T07:57:12+01:00
Biceps
mięsień dwugłowy ramienia działa na dwa stawy: staw ramienny i staw łokciowy. W stawie ramiennym mięsień podnosi ramię do przodu. W stawie łokciowym mięsień dwugłowy ramienia jest zginaczem oraz najsilniejszym mięśniem odpowiedzialnym za odwracanie przedramienia i ręki.

PROSTY UDA
Jest zginaczem stawu biodrowego oraz odwodzicielem, również prostuje staw kolanowy.

OKRĘŻNY UST
mięsień tworzący podłoże warg, jedyny zwieracz jamy ustnej i jednocześnie antagonista wszystkich pozostałych mięśni szpary ustnej.

OKRĘŻNY OKA
Otacza wejście do oczodołu .

TRÓJGŁOWY RAMIENIA (TRICEPS)
Głowa długa wymusza ruch w dwóch stawach - stawie ramiennym i stawie łokciowym, przy czym siła działania na staw ramienny jest większa niż na staw łokciowy. Jest ona najsilniejszym prostownikiem stawu ramiennego oraz silnym przywodzicielem ramienia. Głowa boczna i przyśrodkowa są głowami odpowiedzialnymi za ruch wyprostny w stawie łokciowym.

POŚLADKOWY
Przez swój przyczep udowy przywodzi udo, a dzięki przyczepowi powięziowemu odwodzi je. Działając na powięź szeroką uda prostuje kolano. Najważniejszą funkcją m. pośladkowego wielkiego jest utrzymywanie pionowej postawy ciała przy współpracy z mięśniami grupy przedniej. Działając obustronnie kontroluje statykę górnej części ciała, chroni tułów przed upadkiem do przodu oraz przesuwa miednicę do przodu.

DWUGŁOWY UDA
Główną czynnością tego mięśnia jest zginanie stawu kolanowego, spełnia on jeszcze role prostownika w stawie biodrowym poprzez swój przyczep na guzie kulszowym. Może on unosić miednicę, gdy udo zostanie ustalone, a ponadto dzięki głowie krótkiej także ją obniżać.

TRÓJGŁOWY ŁYDKI
składa się z dwóch mięśni: mięśnia brzuchatego łydki mającego dwie głowy oraz z mięśnia płaszczkowatego mającego jedna głowę i leżącego pod mięśniem brzuchatym łydki. Mięsień brzuchaty łydki zgina stopę i odrywa od ziemi piętę. Współdziała z mięśniami zginaczami uda w zginaniu kończyny w stawie kolanowym. Unerwiony przez nerw piszczelowy. Mięsień płaszczkowaty jest w całości pokryty mięśniem brzuchatym łydki, z którym współdziała w zginaniu stopy. Unerwiony również przez nerw piszczelowy.
5 4 5