Odpowiedzi

2010-03-08T16:13:17+01:00
Rozwój dziecka od lat 0 do 4

duża ilość snu
zmian masy proporcje ciała
ukształtowanie twrzy człowieka
wydalanie
płacz bez łez (krzyk)
szybki wzrost ciała
rośnie sprawność ruchowa
raczkowanie i proby mówienia
wyrzynaja się pierwsze żeby mleczne
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-08T16:15:38+01:00ROZWÓJ MOTORYCZNY

Rozwój motoryczny ma duży wpływ na rozwój mowy. Dziecko zmienia swą pozycję ciała i dzięki temu może obserwować, a tym samym uczyć się nazywać nowe zjawiska, osoby, przedmioty. Rozwój motoryczny przedstawię poniżej.(źródło: na podstawie Clark L., Ireland C.)

0 - 3 miesięcy
- ssie i przełyka,
- śpi przez większość czasu pomiędzy karmieniami,
- porusza się coraz mniej gwałtownie,
- energicznie kopie nogami;
4 - 6 miesięcy
- ogląda stopy i dłonie,
- leżąc na brzuchu podnosi głowę i klatkę piersiową,
- próbuje się obracać,
- siedzi z podparciem lub bez,
- w ręce trzyma jeden przedmiot,
- podskakuje, trzymane pod pachy,
- wkłada przedmioty do ust;
7 - 9 miesięcy
- podnosi kubek, ciastko itp.,
- samodzielnie je, ale bez sztućców,
- podciąga się do pozycji stojącej,
- pełza,
- podnosi, pcha duże przedmioty;
10 - 12 miesięcy
- siedzi na krześle,
- wrzuca drobne przedmioty do otworu,
- pełza, raczkuje lub chodzi,
- pokazuje palcem interesujące go przedmioty,
- swobodnie używa obu rak,
13 - 18 miesięcy
- dobrze chodzi,
- podnosi z podłogi zabawkę i nie przewraca się przy tym,
- bazgrze spontanicznie,
- podnosi drobne przedmioty przy pomocy palca wskazującego i kciuka,
- pcha, ciągnie lub niesie zabawkę, idąc,
- nabiera jedzenie na łyżkę,
- nie bierze już zabawek do buzi;
2 lata
- rzuca piłką,
- nawleka na nitkę duże korale,
- szybko biega,
- obraca po jednej kartce,
- próbuje skakać,
- dobrze gryzie pożywienie,
- próbuje utrzymać równowagę na jednej nodze,
- potrafi otworzyć drzwi;
2 1/2 roku
- skacze na złączonych nogach,
- jedzie na trójkołowym rowerku, ale odpycha się nogami,
- buduje wieżę z 7 klocków,
- sprawnie je łyżką i widelcem,
- samodzielnie chodzi po schodach,
- kopie piłkę,
- sprawnie popycha i ciągnie zabawki;
3 lata
- zwinnie się wspina,
- biegnąc okrąża przeszkody,
- przez chwilę stoi na jednej nodze,
- chodzi na czubkach palców,
- potrafi odwzorować koło,
- zaczyna ciąć nożyczkami;
4 lata
- dobrze jeździ na trójkołowym rowerze,
- układa puzzle z 5 - 10 kawałków,
- wykonuje proste budowle z klocków,
- rysuje uproszczona postać człowieka,
- skacze na jednej nodze,
- ubiera się i rozbiera, ale nie sznuruje sznurowadeł i nie zapina guzików;
mam nadzieje ze pomoglam

magdas
2010-03-08T17:37:10+01:00
1 miesiąc
W pierwszym miesiącu swojego życia- maleńki łobuziaczek- noworodek ma rączki i nóżki podkurczone, a jego dłonie są zaciśnięte w piąstki. Kiedy leży na brzuszku, to potrafi unieść przez chwilkę główkę ku górze, oraz przekręcić ją na bok. Maleństwo zaciska swoją rączkę, gdy poczuje że się ją się dotyka. Gdy jest trzymane na rękach- na pleckach, to nie potrafi jeszcze usztywnić swojej szyi- dlatego główka mu opada i należy ja podtrzymywać. Reaguje na dźwięki i często odwraca główkę w kierunku światła. Niemowlaczek potrafi się uśmiechać Płacze kiedy jest głodny lub coś mu dolega. Natomiast uspakaja się kiedy jest barany na ręce, lub kołysany. Maleństwo na początku żywi się jedynie pokarmem mamusi albo mlekiem modyfikowanym. W pierwszym miesiącu przybiera na wadze ok 500- 1000 g i rośnie ok 2-3 cm.
O czym warto wiedzieć
O skórę maleństwa trzeba szczególnie dbać, używając w tym celu specjalnych kosmetyków do pielęgnacji
Jak sobie poradzić z odparzeniami: Kiedy łobuziaczek leży, to prostuje swoje rączki i nóżki, a kiedy opiera się na przedramionach, to podnosi główkę do góry. Coraz częściej się uśmiecha i coraz chętniej śledzi wzrokiem przesuwające się przedmioty. Maluszek zaczyna reagować na dźwięk- odwraca główkę w kierunku z którego on dochodzi. Jego skóra staje się bardziej gładka i odporniejsza.
W 2 miesiącu swojego życia łobuziaczk przybiera na wadze od 700 do 1000g i rośnie ok. 2 - 3 cm.
O czym warto wiedzieć
Nad łóżeczkiem maleństwa można powiesić karuzelę.

3 miesiąc
Maluszek umie unosić główkę w pozycji leżącej, podpierając się rączkami. Chętnie podnosi wysoko nóżki i bawi się nimi, unosząc je do buzi. Podtrzymuje w ręce podaną mu zabawkę, ogląda ją i próbuje nią poruszać. Łobuziaczek odpowiada uśmiechem na uśmiech Wydaje już artykułowane dźwięki składające się z samogłosek i spółgłosek, jak np. ga, egu, grrhu,- jest to gruchanie W 3 miesiącu maleństwo może przybrać na wadze od 700 do 1000g oraz urosnąć od 2 do 3 cm.

4 miesiąc
Maleństwo głośno śmieje się. Zaczyna chwytać rączkami podawane mu przedmioty. Bierze zabawki do buzi- w taki sposób poznaje je i bada. Łobuziaczek wykazuje coraz więcej zainteresowania otoczeniem, rozgląda się ciekawie dookoła. W czwartym miesiącu maluszek potrzebuje częstszego kontaktu z rodzicami. Przybiera na wadze ok 700 g i rośnie od 2 do 3 cm.


5 miesiąc
Łobuziaczek obraca się z plecków na boki, a czasem nawet na brzuszek. Kiedy leży na plecach, to unosi głowę, aby lepiej widzieć przedmioty i osoby znajdujące się w jego otoczeniu. Chętnie wyciąga rączki do zabawek.
Maluch leżąc na pleckach, podpiera się stópkami o posłanie i lekko unosi tułów, usiłując zrobić tzw. mostek. Zaczyna też rozmawiać samo ze sobą, łączy samogłoski ze spółgłoskami np. dada, agaggaa. Jest bardziej aktywny i wesoły, często się uśmiecha i o wiele rzadziej płacze, niż w poprzednich miesiącach. Teraz maluszek rośnie od 2 do 3 cm oraz przybiera na wadze ok 700 g.

6 miesiąc
Gdy maluszek leży na plecach, to już pewnie unosi swoja główkę. Lubi się bawić się rączkami, oraz często chwyta przedmioty dwoma rękami. Kiedy posadzimy łobuziaczka, to pozostaje on w tej pozycji przez jakiś czas. Jednak brak mu jeszcze stabilności. Odróżnia różne przedmioty i potrafi okazać niechęć lub aprobatę. Kształtuje się poczucie przynależności do rodziny. Na bliskie sobie osoby maluch reaguje wesołym gaworzeniem i śmiechem. Natomiast w stosunku do obcych staje się nieufny, a nawet lękliwy. W 6 miesiącu swojego życia maleństwo lubi patrzeć na własne odbicie w lustrze a jego ulubioną zabawą, jest zabawa w „a ku ku”. Maluszek przybiera na wadze ok 500 g, i rosie od 2 do 3 cm.

7 miesiąc
Maleństwo już samo siedzi- bez podparcia jednak jeszcze krótko. Potrafi pełzać na brzuszku. Leżąc też- na brzuchu, chętnie podnosi głowę i opiera się na łokciach. Łobuziaczek koncentruje się na zabawie, doskonali koordynację ruchów- obydwoma rękami chwyta zabawki, którymi stuka, lub które pociera o siebie, a także przekłada zabawkę z rączki do raczki. Pojawiają się wyrazy dwusylabowe takie jak: mama, dada, baba. Maluch używa głosu aby przywołać dorosłych. W siódmym miesiącu swojego życia przybiera na wadze ok 500 g i rośnie ok 1-2 cm.
O czym warto wiedzieć
Maluszek może już rozpocząć powoli naukę picia z kubeczka dla niemowląt.

8 miesiąc
Łobuziaczek siedzi już bez podparcia, potrafi też trzymając się stać. Raczkuje i może dotrzeć do przedmiotów znajdujących się do tej pory poza jego zasięgiem Maluszek sięga po coraz to mniejsze przedmioty i chwyta je używając kciuka i palca wskazującego. Reaguje na wyraźne zakazy w formie zwrotu „nie wolno”, próbując je jednak ignorować W stosunku do obcych jest nieufny, a najbezpieczniej czuje się przy swojej mamie. Łobuziaczek gaworzy, wymawiając podwójne sylaby. Dosyć dobrze radzi sobie pijąc z kubeczka i jedząc z łyżeczki W ósmym miesiącu przybiera na wadze ok ok 500 g i rośnie od 1 do 2 cm.

9 miesiąc
Maluszek bardzo lubi siedzieć i nie ma żadnych problemów z utrzymaniem równowagi. Staje się aktywny i sprawny ruchowo, coraz szybciej raczkuje i może się dostać do wielu miejsc. Już wstaje, trzymając się mebli. Uwielbia bawić się swoimi paluszkami, a w zabawach poznaje swoje ciało. Teraz świadomie i dokładnie ogląda zabawki, również z zaciekawieniem ogląda książeczki i obrazki. W tym miesiącu maleństwo rośnie ok 1-2 cm, oraz przybiera na wadze ok 500 g.

10 miesiąc
Maluch już sam siada i sam potrafi wstać. Podtrzymując się mebli staje przy nich pewnie, a potem próbuje poruszać się wzdłuż nich- bokiem. Bardzo lubi zabawę w chowanego- przy czym samo chętnie się chowa np. pod pieluszką, którą z wybuchem radości ściąga sobie z głowy. Pochwała jest niego bardzo ważna, gdyż potrafi odróżnić już pochwałę od nagany. Maluszek jest wesoły i otwarty w stosunku do osób, które lubi, jednak rezygnuje z kontaktów z ludźmi, do których nie żywi sympatii. Dużo gaworzy, często chcąc zwrócić na siebie uwagę dorosłych. W dziesiątym miesiącu swojego życia przybiera na wadze ok 500 g i rośnie ok 1-2 cm.

11 miesiąc
Maluszek chodzi jeszcze podtrzymywany przez swoich rodziców. Chętnie już układa klocki lub inne przedmioty jeden na drugim- buduje pierwsze wieże Równie chętnie przyciąga do siebie zabawki lub popycha je przed sobą. W tym okresie łobuziaczek robi się bardzo rozmowny, przy czym raczej używa pojedynczych sylab. Najczęściej reaguje już na swoje imię. Kiedy mówi "mama" lub "tata",to już wie, do kogo się zwraca. Pije z kubeczka i często chce samodzielnie jeść łyżeczką. Gdy jest pochwalony, to jest z tego bardzo dumny. W tym okresie maluszek przybiera na wadze ok 500 g i rośnie ok 1-2 cm.

12 miesiąc
Łobuziaczek trzymany za rączki próbuje stawiać swoje pierwsze niepewne kroczki Już szybko i sprawnie raczkuje, a nawet stara się dotrzeć do wszystkich zakątków mieszkania Bardzo lubi przedmioty mogące być źródłem głośnych dźwięków np: garnki. Maluch zaczyna rozumieć znaczenie wielu słów, a nawet chętnie powtarza niektóre sylaby, wiedząc o kim lub o czym mówi. Szczególnie ważni stają się dla niego rodzice bo pragnie mieć większe poczucie bezpieczeństwa. W dwunastym miesiącu swojego życia przybiera na wadze ok 500 g i rośnie ok 1-2 cm.

II roczek życia małego łobuziaka poniemowlaka- wiek poniemowlęcy

Mały łobuziak już sprawnie chodzi i biega Umiejętność poruszania się wykorzystuje nie tylko w celu chodzenia i biegania, ale również, po to by zdobywać upragnione przez siebie rzeczy. Maluch sięga po wszystko to, co jest w jego zasięgu. Dlatego też często wspina się się na krzesła, fotele, kanapy, stół, szafki, schody i wszelkie inne podwyższenia
Jego niezaspokojona ciekawość często skłania go do ściągania na siebie wszelkiego rodzaju przedmiotów, jak również do chwytania tego, co się tylko uda, a potem rzucania tym o ziemię.
W połowie drugiego roku życia u malucha pojawia się bunt dwulatka. Łobuziak wtedy świadomie nie spełnia próśb ani poleceń, ucieka i robi wszystko na przekór. Takie postępowania nie jest przejawem jego złego charakteru, a jedynie sposobem na zdobywanie nowych doświadczeń i zaspokajania swoich potrzeb (zob. też: Dwuletni terroryści).
Zachowanie takie trwa zwykle do końca drugiego roku życia. Po tym okresie można liczyć na to, że maluch stanie się bardziej posłuszny i spokojniejszy


Po między 2 a 3 rokiem życia malucha, dalej fascynują go zabawy ruchowe, jednak stają się one coraz bardziej urozmaicone. Teraz dziecko chętnie bawi się skacząc, biegając, robiąc fikołki, czy też huśtając się na huśtawce i wspinając się na drabinki. Maluch ma zapotrzebowanie na zabawy i gry intelektualne, oraz zabawy słowne. Jego ulubionymi zabawami są też dopasowywanie kształtów i kolorów, piłka czy pociąg i telefon. Teraz też może rozpocząć naukę jazdy na rowerze W tym okresie mowa dziecka ulega dalszemu doskonaleniu- następuje okres zdania (2-3 lata). Łobuziak zaczyna mówić zdaniami 2-3 wyrazowymi. Są to zdania oznajmujące rozkazujące, pytające, wykrzyknikowe. Maluch często bardzo lubi bawić się w zadawanie pytania: Co to? Natomiast podstawową cechą mowy trzylatka jest już zmiękczanie głosek : s , z , c , dz, sz , cz wymawiane często jak: ś , ć , ź , dź