Zinterpretuj wiersz :
Różewicz Tadeusz - "Pomniki"

Nasze pomniki
są dwuznaczne
mają kształt dołu

nasze pomniki
mają kształt
łzy

nasze pomniki
budował pod ziemią
kret
nasze pomniki
mają kształt dymu
idą prosto do niebaP.S ważne . ! bardzo proszę o wyczerpującą odp. na poziomie gim/liceum z góry wielkie dzięki . ; *

1

Odpowiedzi

2010-03-08T16:45:09+01:00
Kazda interpretacja moze byc zupełnie inna. Oto moja:

Pomnik to symbol patriotyzmu. Tadeusz Różewicz zapewne mówi o patriotyźmie Polaków i odnosi sie do wydarzeń historycznych, ponieważ żył podczas II WŚ.
"Pomnikima kształt dołu" - PAtriotyzm Polaków polega na walce i dbaniu o dobre miano Ojczyzny. A w czasiue wojny taka postawa była tępiona wsród Poaków przez ich wrogów. Mozna powiedzieć, że Niemcy i Rosjanie chcieli "zrównać z ziemią" polskie uczucia patriotyczne.
"Pomniki mają kształt łzy" - Za polski patriotyzm zostało wylanych wiele łez, to często towarzyszyło Polakom. Patriotów na wojnie opłakiwali bliscy. Łzy oznaczają też smutek. Patrioci cierpieli widząc, co okupant robi z krajem i jak go niszczy.
"Nasz pomnik budował pod ziemią kret" - Nie wiem dokłądnie, co oznacza kret, ale podejrzewam że ma to negatywny wyźwięk (jako że kret żyje w ciemnościach).
Wracając to cytatu, to chodzi o to, że patriotyzm Polaków rozwinął się przede wszystkim podczas wojen (gdy uczucia patriotyczne się wzmagały), czyl iw czasie bólu i cierpienia i wpłynął na niego wróg, z którym trzeba było walczyć.
"Nasze pomniki mają kształt dymu (...)" - Prawdziwi patrioci, jak dym, bez względu na wszystko, pójdą do nieba.
10 3 10