Kompot
(porcja dla jednej osoby)
9 dag śliwek 5 dag wiśni 0,3 l wody 4 dag cukru.

a)w szkolnej stołowce obiady je 100 osób.W hurtowni w której kupuje się produkty do stołówki, 1kg cukry kosztuje 3,15 1kg sliwek kosztuje 4,16 a 1kg wisni 3,78. ile będa kosztowały produkty potrzebne do przygotowania kompotu według przepisu czesi.

b)a ile by kosztowały te produkty gdyby w stołówce jadało 150 osob

2

Odpowiedzi

2010-03-08T16:41:28+01:00
100dag=1kg

na 100 osób

900dag śliwki => 9kg*4,16zł/kg=37,44zł
500dag wisni=> 5kg*3,78zl/kg=18,9zł
400dag cukru=> 4kg*3,15zł/kg=12,60zł

w sumie =68,94zł

na 150 osób

1350dag śliwki => 13,5kg*4,16zł/kg=56,16zł
750dag wisni=> 7,5kg*3,78zl/kg=28,35zł
600dag cukru=> 6kg*3,15zł/kg=18,9zł

razem = 103,41zł




2010-03-08T16:44:12+01:00
A- 9dag×100=900dag=9kg -śliwki
5dag×100=500dag=5kg -wiśnie
4dag×100=400dag=4kg -cukier
suma- 9×4,16+5×3,78+4×3,15=37,44+18,90+12,60=68,94zł
b- 68,94+0,5×68,94=103,41zł