Hurtownik kupił 2 tony bananów.cztery piąte bananów sprzedał z zyskiem 12%, a resztę sprzedał z zyskiem 5%. Na całej transakcji zarobił 424 zł. Ile zapłacił za wszystkie banany?


prosze o nie skomplikowane rozwiązania:)
za rozwiązanie dzieki:):)

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-08T16:51:24+01:00
2t - waga bananów
4/5 - sprzedaż z zyskiem 12% - 1,6t
1/5 - sprzedaż z zyskiem 5% - 0,4t
424zł - cały zysk
x - koszt bananów

4/5x*0,12+1/5x*0,05=424

wyciągam x przed nawias

x(0,096+0,01)=424

x=424/0,106

x=4000

odp: Koszt bananów to 4000 zł
2010-03-08T16:55:57+01:00
X cena za kilogram bananow
4/5 * 2000 = 1600 kg ( sprzedana z zyskiem 12%)
400 kg sprzedanych z zyskiem 5%

112%x * 1600 + 105%x * 400 = 2000x + 424
1792x + 420x = 2000x + 424
212x = 424
x = 2

2000* 2zl = 4000zl cena wszystkich