1) Do stołówki kupiono 80 opakowań makaronu po 5,50 zł za opakowanie i o 15 mniej opakowań ryżu po 4,20 za opakowanie. Na zakupy hurtownia udzieliła 5% rabatu. Ile zapłacono za zakupy?

2) Podłoga w hali magazynowej ma kształt prostokąta o bokach 75m i 50 m. Zaplanowano dwukrotne pomalowanie podłogi farbą. Jeden litr farby wystarcza na pomalowanie 10 m2 podłogi. Farbę można kupić w 7,5 l opakowaniach, a jedno takie opakowanie kosztuje 46,80 zł. Ile będzie kosztowała farba potrzebna do pomalowania tej podłogi?

3

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-08T17:18:39+01:00
Zad 1
80 * 5,50 + 65 * 4,20 = 440 + 273 = 713 zł
5% * 713 zł = 35.65 zł

zapłacono 713,00 - 35,65 = 677,35 zł

zad 2
powierzchnia hali
P = 75m * 60m
P= 4500 m²
2 -krotne malowanie to 9000 m²
ilość farby
1l- 10m²
x l - 9000m²

x = 9000 : 10
x = 900 l

ilość opakowań

900 : 7,5 = 120
koszt farby
120* 46,80 zł = 5616 zł

Odp Farba będzie kosztowała 5616 zł.
2010-03-08T17:25:37+01:00
1.
*-oznacza razy ;)
makaron:
80* 5.50=440
ryż
80-15=65
65*4.20=273
razem
440+273=713
rabat
713* 5% = 35.65
713-35.65= 677.35
Zapłacono za zakupy 677.35 zł
2.Podłaga ma 3750 m2
1 litr farby na 10m2 czyli potrzeba 375 litrów na jedno razowe pomalowanie
potrzeba na zamalowanie jednorazowe podłogi 50 puszek farby (375 : 7.5=50)
2 razy trzeba pomalować całość czyli 50 *2=100 puszek farby
cena farby za 100 puszek :
46.80 * 100 =4680zł
Odpowiedź: Farba będzie kosztować 4680 zł

Myśle że pomogłem jak teraz zauważyłem to ta osoba wyżej co robiła to drugie zadanie to źle zrobiła (vik Piątkowy) poniewaz na samym początku przepisał złe liczby niż były w zadaiu 2 ;P
Jeśli pomogłem bardzo to daj mi pkt bo się mi sprzydadzą

2010-03-08T17:42:40+01:00
1. 80 * 5,5 = 440 zł - tyle zapłacono za makaron
(80-15) * 4,2 =273 zł - tyle zapłacono za ryż

713 ------ 100 %
x ------- 5%

x = 35,65

713 - 35,65 = 677,35