Zadanie 1
Oblicz moc w opisanych sytuacjach :
a) Żarówka zużyła 120 J energii elektrycznej w ciągu 6 sekund.
b) Człowieka pcha wózek, działając siłą 100 N. Drogę 5 m przebył w czasie 2 s.
c) Odkurzacz zużył 1,8 MJ energii elektrycznej w ciągu 1h.

zadanie 2
Oblicz :
a) Jaką pracę wykona silnik o mocy 2kW w ciągu minuty ?
b) W jakim czasie silnik o mocy 2kW wykona pracę 2 MJ

zadanie 3
W domu włączone są : dwie żarówki o mocy 100 W, diw żarówki o mocy 40 W, dwie żarówki o mocy 40 W i pralka o mocy 1000 W. Ile kilowatogodzin energii elektrycznej zużyją w czasie 20 minut ? Ile to dżuli ? Ile trzeba zapłacić za tę energię ?

Uwaga:
Przyjmijmy żę 1 kWh energi elektrycznej kosztuje 34 groszy .

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-08T19:06:21+01:00
Zadanie 1
a) W=120J
t=6s

P=W/t = 120J/6s=20W

b) F=100N
s=5m
t=2s

P=W/t gdzie W=F*s

czyli P=F*s/t = 100N*5m/2s=500J/2s=250W

c) W=1,8MJ=1800000J
t=1h=3600s
P=W/t=1800000J/3600s=500W=0,5kW

zadanie 2
a) P=W/t czyli W=P*t
P=2kW=2000W
t=2min=120s
W=2000W*120s=240000J=240kJ

b) W jakim czasie silnik o mocy 2kW wykona pracę 2 MJ
P=2kW=2000W
W=2MJ=2000000J

P=W/t czy;i t=W/P
t=2000000J / 2000W = 1000s = 16min 40s

zadanie 3
P= 2*100W+2*40W+2*40W+1000W=
=200W+80W+80W+1000W=1360W=1,36kW

t=20min=20/60h = 1/3 h

W=P*t=1,36kW*1/3h≈0,45kWh

0,45kWh*0,34zł/kWh =0,15zł tyle zaplacimy

W=P*t gdzie P=1360W, t=20min=1200s
W=1360W*1200s=1632000J=1,632MJ
46 4 46