Odpowiedzi

2010-03-08T20:07:17+01:00
Tutył powieści Stefana Zerosmkiego pt. "Syzyfowe prace" można interpretować dwojako. Jak wiemy z mitologii, Syzyf zostal skazany na wieczną, absurdalną prace- wnoszenie głazu na górę, który i tak stacza się, gdy Syzyfowi już prawie się udało. Jak więc można odnieść treść tego mitu do tytułu jednej z najsławniejszych powieści poslkiego pozytywisty?

Mam dwa pomysły. Według peirwszej opcji Syzyfem są rusyfikatorzy, którzy starają się wyplewić z polskiej młodzieży wszelką poslkość, poprzez manipulację, osaczenie, zastrasznie i nadzór, jednak i tak im się to nie udaje, ponieważ uczniowie tacy jak np. Zygier, Andrzej Radek i Marcin i tak mówią po polsku, czytają Mickiewicza, czują się Polakami. Działalność rysifikatorów to syzyfowa praca, ponieważ mimo ich największego wysiłku, polska młodzież i tak pozostaje wierna swojej ojczyźnie. I tak jak Syzyf, kiedy już ma nadzieję, że tym razem mu się uda, tak samo oni, kiedy sa już pewni wygranej nad młodymi polskimi uczniami, okazuje sie, że i tym razem nie udało im się wyplenić z Polaków ich "polskość:.

Istnieje również druga droga interpretacji. Tak naprawdę Syzyfami mozemy nazwac polską młodzież. Starają się działać przeciwko rusyfikatorom, tworzą małe konspiracje, czytają poslkich wieszczy narodowych, kochają ojczyzne, jednak mimo to zdają sobie sprawę, że ich działania są absurdalne, bo nie uda im się wygrać z wielkim, potęznym, wszechmocnym wrogiem, który dokonywał rysyfikacji na ziemiach polskich. Wiedzą oni, że tak naprawde ich miłość, przywiązanie do ojczyzny, chęć obrony ideałów na nic się zdają w obliczu tych, którzy mają nad nimi pełną kontrolę, nadzorują ich, stosują kary oraz są podstepni i obłudni.

Jak więc widać tytuł Syzyfowe prace można interpretować na dwa sposoby. Syzyfem możnas nazwać zarówno rusyfikatorów jak i młodzież polską zyjącą w czasach zaborów. Wszystko zależy od tego, jak my odczytamy ten tytuł, mający swe korzenie w jednym z najasłanwiejszych mitów greckich.
1 5 1