Mam 3 zadania :) prosze o rozwiazanie. daje naj :P
1.za posiadane pieniądze możemy kupić 5 kg bananów po 1,44 zł na 1 kg. Ile kg bananów droższych o 25% możemy kupić za tę samą kwotę?
2. zapas ziemniaków w stołówce szkolnej wystarczy na 21 dni, jeżeli dziennie będzie się wydawać 240 obiadów. Na ile dni starczy ten zapas, jeśli dziennie będą wydawane 252 obiady?
3. pewną pracę może wykonać 18 robotników w ciągu 24 dni. W ciągu ilu dni wykona tę samą pracę 8 robotników?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-08T19:54:49+01:00
1.
5 kg * 1,44 = 7,2 zł
100%-25% = 75%

1,44 100%
x 75% x= 1,44*75/100 = 1,08

1 kg tanszych = 1,08 zł

7,2 zł /1,08 = 6,67 kg

2.

21 dni 240 porcji
x 252 porcji

252x = 21*240 /÷252
x = 20 dni.

3.
18 robotników 24 dni
8 robotników x

8x= 18*24 /÷8
x = 54 dni