Trzeba przewieźć 21,5 tony węgla do składu.Do dyspozycji są samochody duże,na które można załadować 3,5 tony towaru lub mała ,mogąca przewieźć 650 kg towary.
a)Jeden kurs dużego samochodu kosztuje 2,80 zł za kilometr, a małego 1,15 zł za kilometr.W czasie jednego kursu samochody mają do pokonania 170 km.Jaki będzie koszt przewozu węgla małymi, a jaki dużymi samochodami?


b)Jak trzeba zorganizować przewóz, aby jego koszt był najniższy

1

Odpowiedzi

2010-03-08T20:42:05+01:00
A)
Samochody Duże:
21,5 : 3,5 = 6 i 1/7 ≈ 7 - liczba samochodów potrzebnych do przewozu
7 * 2,80 = 19,60 - cena 1 kilometra za 7 samochodów
19,60 * 170 = 3332,00zł - cena za 170km przewozu 7 samochodami
3332,00zł * 2 = 6664,00zł - cena za 170km 7 samochodami + droga powrotna (nie wiem czy to potrzebne)

Samochody małe:
21,5t = 21500kg -zamiana na kilogramy
21500kg : 650kg = 33,7 ≈ 34 - ilość małych samochodów potrzebnych do przewozu
34 * 1,15 = 39,10 - cena za 1km 34 samochodami
39,10 * 170 = 6647,00zł - cena 170km przewozu 34 samochodami
6647,00zł * 2 = 13294,00zł - cena za 170km 34 samochodami + droga powrotna (nie wiem czy to potrzebne)

Taniej wyjdzie dużymi samochodami.

b)
Najniższy koszt:
21t - samochody duże - 6 samochodów
6 * 2,80 = 16,80 - cena przewozu 21 ton 6 samochodami dużymi za 1km
16,80 * 170 = 2856,00zł - cena 170km 6 dużymi samochodami
2856,00 * 2 = 5712,00zł - cena za 170km 6 dużymi samochodami + droga powrotna (nie wiem czy to potrzebne)

0,5t = 500kg
500kg : 650 ≈ 1 - ilość małych samochodów potrzebnych do przewozu reszty węgla
1 * 170 * 1,15 = 195,50zł - cena przewozu reszty węgla 1 samochodem przez 170 km
195,50 * 2 = 391,00zł - cena za 170km 1 małym samochodami + droga powrotna (nie wiem czy to potrzebne)
Cena łączna: 5712,00zł + 391,00zł = 6103,00zł - Jest to najtańsza możliwość przewiezienia tego węgla.
licze na naj