Pan Nowak ma sklep z owocami i warzywami. W hurtowni kupił 80kg jabłek oraz 20 kg papryki czerwonej za łączną kwotę 328zł. Do ceny hurtowej jabłek sklepikarz doliczył 20% marży,zaś do ceny hurtowej papryki doliczył 25% marży. Wówczas za 5kg jabłek i 2kg papryki trzeba było zapłacić w sklepie pana Nowaka 29zł. Ile kosztuje 1kg jabłek oraz 1kg papryki czerwonej w hurcie, a ile w detalu?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-09T06:33:51+01:00
X-cena za 1kg jabłek w hurcie
y-cena za 1kg papryki w hurcie
80x+20y=328
1,2x×5 + 1,25y×2=29 |×(-8)

80x+20y=328
-48x-20y=-232

32x=96 |÷32
x=3zł=cena jabłek w hurcie
3,6zł=cena jabłek w sklepie
3,6×5+2,5y=29
2,5y=11
y=4,4zł=cena papryk w hurcie
5,5zł=cena papryk w sklepie